Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2020

5 Adımda Cilt Bakımı

5 Adımda Cilt Bakımı

Cilt bakımı nasıl yapılır? Cilt bakımı önerileri arayanlar için bu yazımızda sizler için ufak ama etkili yöntemleri anlatacağız.

Cilt bakımı, sağlıklı bir cilt sahibi olabilmenin en önemli unsurudur. Bu unsurun en başında ise temizlik gelmektedir. Sağlıklı bir cilde sahip olmak için ise cilt iyice temizlenmeli, gözenekler küçültülmeli, maske ve peelingler ile sivilce oluşumu azaltılmalıdır.

Cilt bakımı yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ise ilk önce cilt tipinizi belirlemenizdir. Genel hatlarıyla 4 farklı cilt tipi vardır. Her cilt tipi ise farklı bakımlar gerektirse de cildimizi sürekli nemli tutmak, peeling ile ölü hücreleri atmak ve güzellik maskeleri uygulamak hepimizin bildiği yöntemlerdir.

5 Adımda Pratik Cilt Bakımı

1- Yüzünüzü temizleyin!

Cilt bakımının ilk şartı cildinizin temiz olmasıdır. Gözenekleriniz geniş olsa dahi o gözeneklerin içinde yağlar birikmemelidir. Çünkü gözenekleri tıkayan yağ birikimleri sivilce ve siyah noktaların oluşmasına neden olur. Tüm cilt tiplerinin cilt tipine uygun bir temizlik ürünü olmalı. Biz temizleme jeli kullanmanızı tavsiye etsek de sabun, süt, köpük gibi alternatifler de var. Cildinizi temizlerken pahalı, döndürerek masaj yapan aletler kullanmanız tabii ki şart değil. Fakat sadece parmaklarınızla temizlemek işlemi yüzeysel yapabilir. Bu yüzden 1-2 tl ye satılan minik yüz fırçalarını fazla bastırmadan kullanabilirsiniz. Temizleme sütü ile işlem yapacaksanız cildiniz uzun, yukarı doğru masaj yaptıktan sonra yüzünüzü durulamalısınız.

2- Peeling yapın!

Yüzünüzü düzenli olarak sabah akşam temizlemeniz derinlemesine temizlik yaptığınız anlamına gelmiyor. Hava kirliliğinin artmasıyla cildimizdeki yağ tabakasının kalınlaşması ve siyah noktaların oluşması kaçınılmaz oluyor. Bu yüzden haftalık peeling uygulamaları yapmamız gerekiyor. Dışarıdan satın aldığınız peelingler cildimizi çok iyi temizlese de bir yandan kimyasal yapıları cildimize zarar veriyor. Son zamanlarda evde yapılan maskeler çok moda! Doğallık makyajda olduğu gibi cilt bakımında da ön planda!  

3- Maske Yapın!

Güzellik maskeleri yaşlanmaya karşı cildinizin dostu olan en iyi şeydir. Özellkle de ince çizgiler başladıysa kadınlar maskelere daha fazla yönelmeye başlar. Fakat iş işten geçtikten sonra ne yapsanız fayda vermez. O yüzden yaşınız kaç olursa olsun yüzünüze maske uygulamayı ihmal etmeyin. Cildin zamanla esnekliğini kaybetmesi ve cilt hücrelerinin eskisi gibi hızlı yenilenmemesi nedeniyle ortaya çıkan kötü görüntüleri cilt maskeleriyle erteleyebilirsiniz. Sürekli sizler için hazırladığımız güzellik maskelerini takip edin.

4- Cildinizi Tonikleyin!

Bazılarınızın tonik kullanmayı önemsiz bulduğunu biliyoruz. Halbuki tonik o kadar önemli ki! Gözeneklerinizin geniş olmasından şikayetçiyseniz muhtemelen her gün tonik kullanmadığınızdandır. Tonik, cildinizde makyaj fazlalığı kaldıysa onları alır, gözeneklerinize dolarak sıkılaşmasını sağlar. Tonik kullanmıyorsanız hemen kullanmaya başlayın.

5- Cildinizi Nemlendirin!

Cildimizi nemli tutmamız gerektiği cilt bakımı için sürekli olarak karşımıza çıkan bir bilgidir. Eğer ki cildiniz nemsiz ise yaptığınız uygulamalar çok işe yaramayabilir. Cildinizi temizlediniz, peeling yaptınız, maske yaptınız, toniklediniz. Yani pek çok işleme tabi tuttunuz ve o onu yordunuz. En son olarak nemlendirme işlemini yapmazsanız diğer uyguladığınız güzellik uygulamaları yarardan çok zarar verir ve cildin hızlıca kurumasına neden olur.

Sizler de alt kısımda yer alan yorum yap bölümüne kendi cilt bakımı önerilerinizi yazarak tüm üyelerimizin faydalanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz