Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Eylül 2020

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Bazı insanların baş edemediği sorunlardan bir tanesidir ağız kokusu. Ne yaparlarsa yapsınlar bu kokuyu gideremeyebilirler veya tekrarlanmasına engel olamazlar. Bu kişilerin bazı konularda özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir. Böylece ağız kokusunun sürekli oluşmasına engel olabilirler. Peki ağız kokusunu engellemek için nelere dikkat etmek gerekir.

Lokmaları çok çiğneyin

Yemek yerken lokmalarımızı güzelce çiğnemeliyiz. Böyle yaparak ağzımızın daha fazla tükürük salgılamasını ve yediğimiz yiyeceklerin neredeyse tamamının midemize gitmesini sağlamış olacağız. Aksi taktirde dişler arasında kalan besinler ağız kokusu yapmaya sebebiyet verir..

Tarçın tüketin

Yaptığınız veya yediğiniz yemeklerin tadını bozmuyorsa tarçın kullanmaktan çekinmeyin. Tarçın da tıpkı tükürük gibi mikropları yok etmeye yarar.

Dişlerinize ve diş etlerinize iyi bakın

Ağzımızda bulunan iltihap ve çürükler ağızda bakteri çoğalmasına ve bu sebepten ağzımızın kokmasına sebep olur. Düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmekte de fayda vardır.

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Uyurken burnunuz tıkalı olmasın

Tıkalı bir burunla uyumak geceleri ağzımız açık olarak uyumamıza neden olur. Bu sayede ağzımız kuruyarak içerisinde bakteri oluşmasına ve daha kolay üremelerine sebep olur. Aynı zamanda salgıladığımız tükürüğün de azalmasına sebep olur.

Şekeri azaltın

Tükettiğimiz hazır yiyeceklerde bol miktarda şeker bulunur ve bunlar bakteri oluşumunu hızlandırır. Aynı zamanda dişlerin çürümesine sebep olur ve ağız sağlığımızı bozar. Bu yüzden şekerden ve yüksek miktarda şeker içeren hazır gıdalardan uzak durun.


Bol bol su için

Su içmenin vücudumuza olan diğer faydalarının yanı sıra su dilimizin devamlı ıslak kalmasını sağlar. Bu sayede ağızda koku oluşumu önlenmiş olur . ağzınızın sürekli temiz kalmasını sağlayarak koku oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Sigarayı bırakın

Sigara içmek ağzı kurutur ve koku yapmasına sebep olur. Ayrıca içerdiği kimyasal maddelerden ötürü kendine has kötü bir kokusu vardır ve bu ağzımızın içerisine yerleşerek çekilen her nefeste kokunun artmasına sebep olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz