Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2020

Ağızda Dağılan Kurabiyeler için Püf Noktaları

Ağızda Dağılan Kurabiyeler için Püf Noktaları

Kahve veya çayın en sıkı dostunun hangi dokuyu hangi püf noktayla özdeşleştirdiğini de yazımızın satır aralarına gizledik. Margarin mi tereyağı mı: Bu yarışı tereyağı alır. Önce yapacağınız kurabiyenin dokusuna karar verin.

Ağızda dağılan kıyır kıyır kurabiyeler yapmak için tereyağı kullanmak şart. Elbette margarinle kurabiye hamuru yapmak da pek mümkün ancak tereyağının içerdiği su oranı göz önünde bulundurulduğunda, kurabiye hamuru yapmak için en şık olanı gözünüz kapalı tereyağını tercih etmek olmalı.

Kurabiyede Yağ Kullanımı

*Bazı kurabiye hamurları ince olduğu halde kuru olmadığı için adeta ağızda dağılma garantili. Eğer hafif pufidik olmasını istiyorsanız kabartma tozu koymak zorundasınız. Ancak yok yahu ne gerek var ekstra kabartmaya derseniz kabartma tozu olmadan da nefis kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

Kurabiyede kabartma tozu

*Sirke; börek, kurabiye, poğaça gibi hamurların gizli kahramanı bizce. İşte o bütün ağızda dağılma hareketini, o kıyır kıyır dokuyu bir-iki damla sirkeyle çözebilirsiniz.

Kurabiyede sirke kullanmak

Gelsin Ekstra Malzemeler

Kakao eklemek: Burası en kolay kısım. Mesele kuru malzemeler ve sıvı malzemelerin dengesi. Yani toz Antep fıstığından tutun da kakaoya kadar her malzemeyi kurabiye hamurunuza ekleyebilirsiniz. Önemli olan koyduğunuz kuru malzeme kadar un oranından düşmek işte bu kadar.

Kurabiyede kakao

Çok Tatlısın

Toz şeker vs. pudra şekeri Aslında en çok toz şeker kullanılsa da pudra şekerinin pürüzsüz dokusu çoğu kurabiye hamuruna çok yakışıyor. Tek dikkat edilmesi gereken, eğer tarifteki toz şekeri, pudra şekeriyle değiştirecekseniz toz şekerin yarısı oranında pudra şekeri ilave etmek.

Toz şeker ve pudra şekeri

Çitileyerek Yoğurtmak Yok

Katlayarak yoğurmak: En önemli nokta aslında bu! Çünkü bilindiği üzere kurabiye hamurunu veya diğer hamurları bastıra bastıra karıştıra karıştıra yoğurmak adettendir. Ama önce yağ ve unu birbirine parmak ucuyla karıştırmak daha sonra diğer malzemelerle elinizle hamuru ikiye bölerek tekrar tekrar birbirinin üstüne koyarak yoğurmak en önemlisi.

Hamur yoğurmak

Hamur Yoruldu Tabi

Dinlendirmek: Hamuru katlayarak yoğurduk, şimdi tek yapmamız şekil vermek ve hop pişirmek! Hayır hayır yok öyle bir şey o hamur dolapta en az 30 dakika bekleyecek… Bekledikçe güzelleşecek. Kalıpla kesilecekse açılmaya uygun hale gelecek. Eh biraz sabır ve nefis kurabiyelerin pişmesine ramak kaldı.

Hamuru bekletme

Çoğu kurabiye için 180 derecelik ısı fazladır. Her kurabiyenin şekli, boyutu ve hacmi 180 derecelik ısıyı kaldıramayabilir. Hal böyle olunca ince şekilli kurabiyeleri 160 derecede 7-8 dakika pişirmek, hafif kalın şekilli kurabiyeleri de 165 derecede 10-15 dakika pişirmek yeterlidir.

Kurabiye pişirme

Eğer tereyağı kullandıysanız tarifinizde, kurabiye hamurunun fırından çıktığında ortasının yumuşak olması normaldir. Oda sıcaklığında 5-10 dakika dinlendikten sonra sertleşeceklerdir. İşte tüm bilmeniz gerekenler bunlar. 🙂

Kaynak: yemek.com

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz