Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Ayak Mantarı Neden Oluşur Tedavisi Nedir?

Ayak Mantarı Neden Oluşur Tedavisi Nedir?

Ayak Mantarı Neden Oluşur?

Ayak mantarına genelde ayaklarımızın kıvrımlı bölgelerinde rastlanır ama bu sadece orada oluşacağı anlamına gelmez. Ayak mantarı sıklıkla parmak aralarına görünür ve bazen buradan ayak tabanına doğru ilerleyebilir. Gözle görülemeyen bu tarz mantarlar kendilerini kızarıklıkla, kaşıntıyla, kuru deri görüntüsüyle veya su dolu kabarcıklar şeklinde belli etmektedir.

Tırnağa yakın bölgelerde oluşan mantarlar tırnakta renk değişikliğine sebep olabilir. Ayak mantarı oluşmasının en büyük nedenlerinden biri yıkadıktan sonra ayakların kurutulmaması, çorapların veya ayakkabıların normalden daha sıkı olması neden olabilir. Ayakların uzun süre terli kalması da mantar oluşmasını hızlandıran etkenlerdendir.

Ayak Mantarı Bulaşıcı mıdır?

Maalesef ayak mantarı bulaşıcıdır. Direkt temas yolu ile, ortak kullanılan çorap, terlik, ayakkabı, yüzme havuzu, küvet gibi eşya veya ortamlardan bulaşabilir. Evcil hayvanların sebep olabileceği gibi bazen çıplak ayakla toprağa basmak da toprakta bulunan bazı mantar türlerinin bulaşmasına sebep olabilir.

Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarları ağızdan alınan ilaçlarla geçebileceği gibi krem veya losyon kullanarak da geçebilir. Bu konuda bir hekime başvurmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır.

Tedavi aşamasına yardımcı olmak ve süreci hızlandırmak adına bir takım konularda ise dikkatli olmakta fayda vardır. Ayaklar kuru tutulmalı ve sağlığına eskisinden daha çok dikkat edilmelidir. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra tamamen kurutmaya özen gösterin. Çoraplarınızı ise en fazla 1 gün giydikten sonra yıkamaya atın.

Ortak kullanım alanı olan havuz, hamam, sauna tarzı yerlerde zemine yalın ayak basmamaya özen gösterin. Mantar geçtikten sonra tekrar başlayabileceği için tedavi sonrasında da aynı şekilde dikkat etmeye, arada bir ayakkabılarınızı dinlendirmeye ve havalandırmaya özen gösterin. Sürekli aynı ayakkabıyı giymekten kaçının.

Ayak Mantarı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Mantarlar özellik itibariyle yayılmaya meyillidirler ve eğer tedavi edilmezlerse vücudun birçok bölgesine yayılabilirler. Ciltte oluşan çatlaklardan içeriye nüfuz ederek yumuşak doku iltihabına sebep olabilirler. Tırnaklara işleyerek renk ve görüntü bozukluğuna neden olurlar. Özellikle diyabet hastalarının ayak mantarlarına daha çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

Mantar tedavisi kesinlikle ihmal edilecek bir şey değildir. Bu yüzden böyle bir hastalığınız olduğunu fark ettiğinizde en kısa zamanda bir uzmana muayene olmayı ihmal etmeyin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz