Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

Bebek Masajı ve Bilinmesi Gerekenler

Bebek Masajı ve Bilinmesi Gerekenler

Bebek masajı denilince akla gelen;

Masaj, bedenin tümünü veya bir bölümünü rahatlatmak için yapılan dokunma sanatıdır. Günümüzde bebek masajı ve bebek bakımı önemli bir yere sahiptir. Masajın en güzel yanı bebeğin kendisini güvende hissetmesi, rahatlaması ve sevildiğini anlamasında önemli bir role sahiptir.

Bebek Masajına Ne Zaman Başlamalıyız?

Doğumdan sonraki 6 ila 8 hafta içinde bebeğinizin genel kontrolü yapılmış ise ve bebeğinizin herhangi bir sağlık problemi yoksa masaja başlamanızda bir sakınca yoktur. Masaj bebeğiniz 4 ila 7 aylık oluncaya kadar çok etkilidir. Bebeğiniz emeklemeye başladığında ise  hareketli olacağı için  masaja daha az ihtiyacı olacaktır.

Bebek Masajının Faydaları Nelerdir?

 • Masaj anne ile bebek arasındaki ilişkiyi güçlendirir.
 • Bebeğinizdeki kabızlığı ve gaz sancısını gidermeye yararlı olacaktır.
 • Bebeğin solunum, dolaşım,sinir ve sindirim sisteminin düzenli bir  şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.
 • Bebeği rahatlatır, uyku kalitesini arttırır.
 • Bebeğin kas koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur.
 • Fiziksel gelişimine ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir
 • Bebeğinizin Kilo alma sürecine yardımcı olur ve hızlandırır.
 • Bebeğinizin daha sosyal olmasını sağlar.

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

 Peki Bebeğinize Masajı Hangi Durumlarda Yapmamalısınız?

Bebeğinizin kemiklerinde herhangi bir kırık ya da eklemlerinde bir hareket sorunu varsa ve son bir hafta içerisinde aşı olmuş ise ya da bir aşının yan etkilerinden tam olarak kurtulmamışsa, bebeğiniz tedavi amacı ile ilaç içiyorsa, bebeğin cildinde bir ekzema, enfeksiyon, isilik veya döküntü varsa, sizin ellerinizde bir cilt  enfeksiyonu varsa bebeğinize kesinlikle  masaj yapmamalısınız.

Masaj için Gerekli Koşullar Nasıl Olmalıdır?

 • Sıcak bir oda: Masaj sırasında bebeğinizin üşümemesi ve rahat olması için ortam ısısını masaja başlamadan önce bebeğinizin üşümeyeceği derecede ayarlamanız önemlidir.
 • Rahat bir alan: Bebeğinizi halı veya döşemenin üzerine yatırmayın. Bebeğinizi üzerinde yatırabileceğiniz sıcak, rahat ve yumuşak,güvenli bir yer hazırlamanız bebeğiniz için önemlidir.
 • Uygun zaman: Masaj için en uygun zaman, bebeğinizi besledikten sonra 1-1,5 saat sonrasıdır. Bunun nedeni bebeğinizin, yediklerini sindirmiş ve henüz yeniden açıkmamış olmasır.
 • Uygun çevre: Masaj sırasında bebeğinizle konuşmanız ve rahatlatıcı bir müzik çalmanız hem sizin hem de bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Ebeveynin hazır olması: Masaja başlamadan  mümkün olduğunca rahat giysiler giyin, tüm takılarınızı ve saatinizi çıkartın. Tırnaklarınızın uzun olmamasına dikkat edin. Ellerinizi mutlaka yıkayın.

Bebek Masajı Hakkında Herşey

Bebek Masajı Nasıl Yapılır?

Masaj için gerekli koşulları sağladıktan sonra uygun bir bebek yağı kullanarak masaja başlayabilirsiniz. Bebek yağı masaj sırasında kayganlık sağlayarak masajı kolaylaştırır. Masaja bebeğinizin yüzünden başlayıp, vücudun aşağı kısımlarına doğru devam edebilirsiniz.

Aslında masaj için, uygun ortam, oda sıcaklığı, bebeğinizin tok olması gibi bir sürü madde veya gerekli koşul sayılabilir. Ama asıl önemli olan bebeğinize hissettireceğiniz anne sevgisi ve sıcaklığıdır. 🙂

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz