Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2020

Bebek Pudrası Zararlı mıdır?

Bebek Pudrası Zararlı mıdır?

Son zamanlarda gündeme gelen “Bebek pudrası zararlı mıdır?” sorusunu sizler için araştırdık ve tüm ayrıntılarıyla inceledik.

Bebekler için doğumdan sonra kullandığımız ve içeriğinde ne tür kimyasal madde olduğunu bilmediğimiz yığınla malzeme var. Pudra, krem, bebek bezi, emzik, bebek maması…

Uzmanlar bu konularda ikiye ayrılmış durumda. Haliyle ebeveynlerinde kafası karışıyor. Son olarak okuduğumuz haber tüyler ürpertecek cinsten ve bir o kadar da üzücü.

Bebek Pudrası Zararlı mıdır?

ABD merkezli bir kozmetik firmasının, pudranın içindeki kanserojen maddeyi etikete koymaması nedeniyle 72 milyon dolar tazminata mahkum edilmesi, gözleri bebek pudrasına çevirdi. Bu marka Türkiye‘de de oldukça kullanılıyor. Yaşanılan olay ise çok farklı bebekten çok kullanan ebeveyni etkilemiş. Anne bebeği için kullandığı pudranın havada kalan tozlarını içine çekmesinden ötürü yumurtalık kanserine yakalanmış. Böyle bir haber okuyup korkmamak elde değil. Hem ebeveynler için hem de bebekler için büyük bir tehlike demektir.

Bebek pudrasının zararları

Pudranın içeriğinde bulunan talk, propilen glikol, magnezyum karbonat, çinko oksit gibi maddeler yüksek dozda kullanıldığı zaman;

• Zehir saçar.

• İshal eder.

• Cildin gözeneklerini kapatarak, hava almasını engeller.

• Yumurtalık kanserine sebep olabilir.

Uzmanlar ve bu çıkan haberler gösteriyor ki pudra bebeğe ve ebeveyne fayda sağladığı kadar zararlı.


Peki pudra kullanmayıp ne yapacağız?

Aslında cevap her zamanki gibi, doğal yollara başvurmaktan geçiyor. Uzmanlar ve bebek sahibi ailelerin yönlendirmesiyle pudra yerine birçok alternatif var.

Mısır nişastası kullanılabilir. Hem pudradan maddi olarak daha ucuzdur. Ve de doğaldır kullanan aileler bebeklerinde fayda gördüğünü söylüyor.
Doğal yağlar kullanılabilir. Kızarıklığa, yaraya iyi gelen doğal yağlardan oluşturulmuş bir karışım pamuğa bir iki damla damlatılıp ilgili yere sürülebilir.

Evde bebek pudrası yapımı

Ya da ayrı ayrı kullanmak yerine kendi pudramızı kendimiz elde edebiliriz…

Evde Bebek Pudrası Yapımı

Malzemeler

  • 1 kahve fincanı mısır nişastası
  • İstenilen 5 adet yağ (içinde koku vermek amaçlı lavanta yağı kullanılabilir onun dışında badem ve zeytinyağı kesinlikle kullanılmalıdır.)

Hazırlanışı

Malzemeleri bir kapta karıştırın, çok iyi karışmadığı için bu karışımı mutfak robotundan geçirin. Daha sonra rahat şekilde kullanabileceğiniz bir delikli şişeye alın. (Delikler büyük olursa rutubet olmaz.)

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz