Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Temmuz 2020

Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Kış aylarında hava sıcaklığının düşmesiyle birlikte vücudumuz sayısız hastalıkla başa çıkmak zorunda kalır. Basit gibi görünen soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklar günlük hayatta sürekli yaptığımız birçok işi yapmamıza engel olabilir. Yataktan çıkarmayacak derecede bizi hasta edip işlerimizin aksamasına sebep olabilirler. Kış aylarında en sık yakalanılan hastalıklardan birisi de bademciklerin şişmesidir. Peki herkesin yılda en az 1 kez yakalandığı bu şişmenin sebebi nedir?

Genelde kış aylarında görülse de yaz aylarında da bademciklerimiz çeşitli sebeplerden ötürü şişebilir. Özellikle küçük çocuklarda bu durum can sıkıcı bir hal alabilir ve hastalığın sürekli tekrar ettiği durumlarda bademcik ameliyatına kadar gidilebilir.

Boğaz Şişmesi Neden Olur?

Yukarıda bahsettiğimiz boğaz şişmelerinin temel nedeni bademciklerimizin bakteriler yüzünden iltihaplanmasıdır. Boğazımızın her iki tarafında da bulunan bademcikler vücudumuzun bağışıklık sisteminin en önemli üyelerinden biridir ve dışarıdan gelen mikroplara karşı bir filtre görevi görür.

Vücudumuzda bulunan ve mikroplarla savaşmakla görevli olan antikor üretiminde önemli rol alır. Ama bazı durumlarda vücudumuza giren mikrop sayısında artış olur ve bademcikler daha fazla antikor üretmeye başlar. Bu yüzden bademciklerimiz iltihaplanarak şişer. Tıp dünyasında bu duruma “tonsilit” adı verilir.

Boğaz Ağrısı

Boğaz Şişmesinin Belirtileri

Yutkunmada Zorluk

Bademcikler boğazımızın üst kısmında ve her iki tarafta bulunduğundan şişmesi durumunda yutkunmada bir zorluk meydana gelecektir.

Ateş

Bademciklerde bulunan iltihaplanmaya bağlı olarak vücut ısısı artar. Bunun sebebi vücudumuzun mikroplarla baş edebilmek için kendini korumaya çalışmasıdır.

Halsizlik ve Yorgunluk

Vücudumuz hastalık halince mikroplarla ve bakterilerle savaştığı için yorgun düşer. Bu yüzden hastalanma belirtileri ortaya çıktığında kişi yatarak dinlenmelidir.

Ses Kısılması

Bademciklerimizdeki şişme ve iltihaplanma ses tellerimizi de etkileyerek sesimizin kısılmasına sebep olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz