Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Boğaz şişmesi herkesin başına gelebilecek kadar sık görülebilen ve bu yüzden kolay atlatılabilen bir hastalıktır.

Ama küçük çocuklarda yüksek ateşle birlikte olan boğaz şişmelerine dikkat edilmelidir. Bu tarz durumlarda kendi kendine geçmesi beklenmemeli veya alternatif tedavi yöntemleri denenmemelidir.

Bir sağlık kuruluşuna gidilerek tedavi olunmalıdır. Ancak hastalığın çok ileri düzeyde olmadığı durumlarda evde kendi hazırlayacağınız bitkisel karışımlarla da hastalığı kolayca atlatabilirsiniz.

Peki boğaz şişmesine iyi gelen bu yöntemler nelerdir?

Boğaz Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bal-Limon: Bademcik şişmesine iyi gelen ve en kolay hazırlanabilen karışım bal-limondur. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir tatlı kaşığı balı ve bir adet limonun suyunu ekledikten sonra karıştırıyoruz. Gün içerisinde 3-4 defa içebilirsiniz.

Bal limon ile boğaz tedavisi

Süt: Ilık süt boğazlarda oluşan iltihabın geçmesinde etkilidir. Yaralar ve iltihaplar üzerinde onarıcı etkisi bulunan süt boğaz şişmesine karşı da koruyucudur. İsteğe bağlı olarak 1 bardak süt içerisine 1 tatlı kaşığı zerdeçal da ekleyebilirsiniz.

Boğaz tedavisi için süt

Ada Çayı: Ada çayını 1 bardak sıcak suda 10-15 dakika kadar demledikten sonra ılımaya bırakın. Ada çayı bademcik iltihabına bağlı gelişen boğaz ağrılarının geçmesini sağlar.

Ada çayı ile boğaz tedavisi

Ihlamur: Ihlamur boğaz ağrılarımızın ve şişliklerinin geçmesi açısından önemlidir. Demleme esnasında içerisine birkaç dilim elma veya limon atmanız daha faydalı olmasını sağlayacaktır. İçerken şeker kullanmamaya dikkat edin. Eğer tadı ağır gelirse içerisine bal karıştırabilirsiniz.

Boğaz şişmesi için ıhlamur

Tarçın Çayı: Tarçın bakterilere karşı koyma açısından gayet etkilidir. Bakterilerin çoğalmalarını ve iltihabın yayılmasını engeller. 1 bardak suyun içine yarım tatlı kaşığı tarçın koyarak demlenmesini bekleyin. Günlük tüketiminizin 3 bardağı geçmemesine dikkat edin.

Tarçın Çayı

Bitki Çayları: Doğal olmak kaydı ile bitki çayı tüketiminin aşırıya kaçılmadığı sürece bir zararı yoktur. Boğaz şişkinliği sırasında bol bol sıvı tüketilmesi gerektiği için kekik, nane, böğürtlen, kuşburnu gibi bitki çayları tüketmek hastalığın geçmesi konusunda önemli bir yardımcıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz