Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Haziran 2020

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

Bulaşık makinesinde pratik turşu yapımı ile günlerce turşunun olması için beklemeye son veriyoruz. Evet, bizlerde ilk duyduğumuzda her ne kadar şaşırsak ve “Olur mu öyle şey?” desekte gerçekten oluyormuş. Turşuyu kurup, olması için yalnızca 5-6 saate ihtiyacımız var.

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

Malzemeler:

  • 1 çay bardağı üzüm sirkesi
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu
  • 2 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 5-6 adet sarımsak

Lahana turşusu dışındaki diğer turşular çok güzel oluyor. Lahana diğer sebzelere göre biraz daha asidik olduğundan ötürü turşusunun çok güzel olmadığını söyleyebiliriz.

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

Bulaşık Makinesinde Turşu Yapımı

Verdiğimiz bu malzemeler 1 kavanoz turşu içindir. Öncelikle salatalıklarımızı güzelce yıkayıp temizliyoruz. Yıkanan salatalıklarımızı cam kavanozun içerisine güzelce yerleştiriyoruz. 5 tane sarımsağı da doğrayıp kavanozumuza rastgele serpiştiriyoruz.

Başka bir kabın içerisine 1 çay bardağı üzüm sirkesini 2 su bardağı suyu ve tuzu ilave edip tuz iyice eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Hazırladığımız bu sirkeli suyu salatalıklarımızın üzerine döküyoruz. Bu su, salatalıkların üzerini kapatacak şekilde olmalıdır. 1 tatlı kaşığı limon tuzu ve 1 tatlı kaşığı toz şekeri de içerisine atıyoruz. Kavanozumuzun kapağını çok sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Kavanoz kapaklarının yeni olmasına dikkat edin. Bulaşık makinesinde yapacağımız için içine su kaçırmayalım.

Ağzını sıkıca kapattığımız ve turşumuzu kurduğumuz kavanozumuzu bulaşık makinesine koyuyoruz ve en yüksek dereceye ayarlıyoruz. Süresini de en uzun sürede çalışacak şekilde ayarlayıp çalıştırıyoruz. Makinenin çalışması bittikten sonra da soğuyuncaya kadar makineden çıkartmıyoruz. Makine soğuduktan sonra turşumuz hazırdır. Oda sıcaklığına gelen turşularınızı açıp gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Bulaşık makinesinde turşu yapımı için tuz ve sirke miktarını da damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz