Web sitemize hoşgeldiniz, 08 Ağustos 2020

Çağlanın Faydaları ve Zararları

Çağlanın Faydaları ve Zararları

Çağla dediğimiz şey badem ve kayısı çekirdeğinin olmamış haline denir. Oldukça sulu, sert ve ekşimsi bir tada sahip olan çağlanın birçok faydası vardır. Tam olarak olgunlaşmamış olan bu meyve bazı kişiler tarafından diğer meyvelere göre daha fazla sevilir. Bunun gerekçelerinden birisi de tabiki oldukça yararlı olmasıdır.

Çağlanın Faydaları Nelerdir?

Çağla tüketimi kolesterolü düşürür ve tüketen kişiyi yüksek kolesterolden korumuş olur. Aynı zamanda fazla kilolarından şikayetçi olan kişilere önerilen bir besindir. Çünkü çağla aynı salatalıkta olduğu gibi içerisinde bol miktarda su bulundurur. Bu sayede karnınızı tok tutarken kilo almak gibi bir derdiniz olmaz.

Bazı doktorlar çağla tüketiminin safra kesesindeki taş oluşumunun önüne geçmek için faydalı olduğunu söylemişlerdir. İçerdiği yüksek potasyum sayesinde tansiyonumuzu dengeler. Ama yine de yüksek tansiyon hastası olan kişilerin fazla tüketmemesi doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.

İçerisinde oldukça güçlü bir antioksidan bulunan çağla cilt sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çağla tüketen kişilerin ciltleri daha parlak ve gergin görünür. Kas kasılmalarınızın azalmasında önemli rol oynar.

Çocuklarda Çağla Tüketimi ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Çağla çocuklarımız için oldukça doyurucu bir meyvedir. Bu yüzden, çocuklarımız çağla tükettikleri zaman çok geç acıkırlar. Bu durum da onların öğünlerinin aksamasına sebebiyet verir. Bu yüzden gün içerisinde bir avuçtan fazla çağla yemeleri pek önerilmez. Eğer çocuğunuza geç saatlerde meyve yediriyorsanız bunların arasında çağla olmamasına dikkat edin. Ham meyve olması sebebiyle çağlanın sindirimi bir çocuğun midesi için oldukça zordur. Bu yüzden öğle saatlerinde tüketilmesi onlar için en uygunudur.

Çağla Meyvesi

Çağla Tüketmenin Zararları

Çağla tüketiminin oldukça yararlı olduğu bilinse de bazı durumlarda vücudumuz için zararlı olabilmektedir. Aşağıda bu zararlarının bazılarından bahsettik.

Çağlayı fazla tüketmek durumunda, mayhoş tadının bir getirisi olarak tansiyon düşüklüğü veya yüksekliği gibi durumlara sebebiyet verebilir.

Çağla tuz ile birlikte tüketilmesi sevilen bir meyvedir. Bu yüzden fazla tuz tüketiminin getirisi olarak kalp ve damar tıkanıklığı gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz. Çağlayı sade şekilde tüketmeye dikkat edin. Her konuda olduğu gibi aşırı tüketimi sağlığımız açısından zararlı olabilmektedir. Faydalı olduğunu bildiğiniz için tüketimi konusunda aşırıya kaçmamalısınız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz