Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2020

Doğadan Gelen Güzellik: Kuşburnu

Doğadan Gelen Güzellik: Kuşburnu

Havalar bir soğuk bir sıcak giderken bizde güneşi görür görmez kendimizi dışarı atıyoruz. O zaman gelsin hastalıklar… Bir yandan boğazımız ağrır bir yandan burnumuz akar bizde ne yapacağımızı şaşırırız! Örneğin kuşburnu çayı yapıp içebiliriz.

Kuşburnu soğuk algınlığına, grip gibi hastalıklara şifa gibi gelir. Sadece hastalıklara değil daha ne faydaları var anlatmakla bitmez…

Kuşburnunun Faydaları

 • Yüksek miktarda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemimize yardımcı olur.
 • Ağrı kesici özelliği vardır.
 • Eklem romatizmalarına iyi gelir.
 • Cildi yeniler ve yanıklara iyi gelir. Ciltte oluşan sorunlar için kuşburnu içeren kremler kullanılır.
 • Mide rahatsızlıklarında (ülser, gastrit vb) kullanılır.
 • Bağırsak hastalıklarında, ishalde, enfeksiyonda, böbrek ve safra kesesi hastalıklarında, sindirim sistemi parazitleri, hemoroit sorununda kuşburnu kullanılabilir.
 • Kadınlarda rahim rahatsızlıklarında, menopoz döneminde ve hamilelikte kullanılabilir.
 • En önemli özelliği ise düzenli kullanıldığı zaman stresi azaltmasıdır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kurutulmuş olan kuşburnu meyveleri iyice yıkanır. Yıkanan meyveler sıcak suya atılarak yumuşayıncaya kadar haşlanır. 1 büyük fincan için yumuşayan kuşburnundan 1 tutam (5-6 adet) kullanmak yeterli olur.

Kaynar su fincana döküldükten sonra üzerine kuşburnu meyveleri eklenir. Yaklaşık 15 dakika kadar demlenir. Demlenen çay süzüldükten sonra içilmeye başlanabilir. Ekşi bir tada sahip olduğu için bir miktar bal ile tatlandırılarak tüketilebilir.

Fazla hazırlanan kuşburnu çayı 2 gün süre ile buzdolabında saklanabilir. Tüm bitki çaylarında olduğu gibi kuşburnu çayı tüketimi de kontrollü olmalıdır. 15 gün boyunca düzenli kuşburnu çayı tüketildikten sonra 1 hafta kadar ara vermek gerekir. Bu sayede olası yan etkilerden korunmak mümkün olur.

Kuşburnu çayını egzersiz ile desteklersek zayıflatma etkisi olduğu da kanıtlanmıştır.

Kuşburnu Pekmezi

Kuşburnu Pekmezi Nasıl Yapılır?

 • 1 kg kuşburnu
 • Bir miktar şeker
 • Bir miktar su

Kuşburnu yıkanır, çiçek ve dip kısımları bıçak yardımıyla ayrılır. Ayıklanmış kuşburnu tencereye konulur. Üzerine bir miktar su eklenir. Tencere ocağa konulur kaynayınca ocağın altı kısılır.

Kuşburnu yumuşayana kadar pişirilir. İyice yumuşayan kuşburnuyu süzgeçten geçirerek çekirdek ve zarlarından ayıralım. Elde ettiğimiz kuşburnu püresini ince un eleğinden geçirerek tekrar tencereye konur ve tekrar ateşte sürekli karıştırarak pişirilir.

Bu pişirme esnasında inmeye yakın şekeri ilave edelim, tekrar pişirmeye devam edelim.Hafif koyu olana kadar pişirelim. Sıcakken kavanozlara dolduralım. Kışın tüketmek için saklayabiliriz. Serin yerde muhafaza etmemiz gerekmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz