Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Ellerin Kuruması ve Çatlaması

Ellerin Kuruması ve Çatlaması

Ellerde çatlama ve kuruma problemi genellikle çevresel sebeplerden dolayı oluşur. Ellerimiz suya en çok temas eden organımızdır. İçerisinde bolca kimyasal ve zararlı madde bulunan sabunlar cildin nemini ve yağını götürür. Ellerimizi sürekli yıkadığımız için de cildimiz kendisini nemlendirmeye vakit bulamaz ve kurur.

Sadece sabunlar bile ellerimizin kurumasına sebep olurken kullandığımız temizlik ürünleriyle birlikte bu etki giderek artmaktadır. Yağların temizliğinde kullanılan temizlik malzemeleri doğal olarak cildimizin yağ dengesini ve yapısını da bozar. Aynı zamanda sıcaklık da bu kurumaları arttıran bir unsurdur. Ellerimizi çok sıcak veya çok sıcak ortamda uzun süre tutmak kuruma ve çatlama nedenidir. Sıcakla soğuk arasındaki ani geçişler cildimizi çok fazla yıpratır. Bu yüzden soğuk kış aylarında eldiven kullanmaya dikkat etmeliyiz.

Nasıl Bakım Yapılmalı?

  • Ellerimizi soğuktan veya kimyasallardan koruyamadığımız dönemlerde bakım kremleri kullanmalıyız.
  • Vazelin çeşitleri uygulandığında derinin nefes almasını engellediği için en fazla 2 haftada bir kullanılmalıdır.
  • Ellerimize bakım yaparken haddinden fazla para ödeyerek kimyasal ürünler almak zorunda değiliz. Eczanelerden temin edebileceğiniz ve reçeteyle aldığınız zaman ücret ödemeyeceğiniz birçok kaliteli bakım kremi bulunmaktadır. Bütçenizi sarsmadan da bu kremlerden temin edebilirsiniz.
  • Eğer uzun süre çok soğuk ortamda kaldıysanız, eldiven olmadan kartopu oynadıysanız eve girdiğinizde parmaklarınız çok ağrır. Bunun nedeni sıcak ortama geçen damarların aniden genişlemek istemesidir. Bu tarz ağrıların önüne geçebilmek adına soğuk ortamda uzun süre kaldıktan sonra sıcak ortama geçince ellerimizi önce soğuk suyla yıkamalıyız. Bu sayede ellerimiz bir anda ısınmaya çalışmayacak ve ağrı oluşmayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz