Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Eski Askılardan Ayakkabı Askısı Yapımı

Eski Askılardan Ayakkabı Askısı Yapımı

Eski eşyaları değerlendirme ve ev yapımı ürünler hem geri dönüşüm hem de emek sonucu ortaya çıktığı için oldukça ilgi çekiyor. Kendin yap projeleri birçok yerde çoğu zaman karşımıza çıkmıştır. Bu projelerde eskimiş ya da kullanmadığımız eşyalarımızı değerlendirerek muhteşem ürünler ortaya çıkartabiliriz.

Kendin yap projelerinin en önemli özelliği ise çok fazla malzeme kullanmadan, elimizde bulunanları değerlendirerek kullanılabilir ürünler ortaya çıkarmaktır. Bu yazımızda da sizlere eskimiş askılardan ayakkabı askısı yapmayı anlatacağız.

Eski tel askılardan çok şık ayakkabı askısı yapımı harika bir fikir. Evdeki en karışık yerlerden birisi de ayakkabılıktır. Ayakkabıların sayısı arttıkça karışıklıkta bir o kadar artar. Artık yavaş yavaş üst üste binmeye başladığında eskiyen fakat hala atmaya kıyamadığınız ayakkabılarınızı atmak zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden düzenli ve tertipli bir ayakkabılık herkes için oldukça iyi olacaktır.

Yeni evlerden ziyade daha eski evler içerisinde mutlaka bu gibi tel askılar vardır. Artık bu gibi askılar kullanılmıyor. Günümüzde ahşap askılar daha kolay bulunup kullanılıyor. Bu tel askıları atmadan önce tekrar değerlendirmek için yapılacak çok kolay adımlar sayesinde pratik ve kolay ayakkabı askısı sahibi olabilirsiniz. Üstelik kullanacağınız malzemeler o kadar basit ki. Sadece bir kaç adımda ayakkabılıkta bulunan karışıklığı giderebilirsiniz.

Ayakkabı Askısı Yapımı için Gerekli Malzemeler:

  • Eski tel askılar
  • Pense
  • Elişi kağıdı
  • Yapıştırıcı
  • Sprey boya

Ayakkabı Askısı Yapımı

Yapacağımız bu askılığı sadece ayakkabılarımızı asmak için değil, terlikleri asmak için de kullanabiliriz.

Ayakkabı Askısı Yapılışı

İlk olarak tel askımıza pense yardımıyla çeşitli şekiller vererek başlıyoruz.

Askı Yapımı

Askımızın orta kısmını şekilde de gördüğümüz gibi keserek çıkartıyoruz. Tam ortasından değil de biraz daha üst kısımdan kesebilirsiniz.

Ayakkabı Askısı Yapımı

Orta kısmını kestikten sonra uç kısımlarını bükeceğiz. Bu uç kısmını bükmemizin nedeni ise ayakkabılarımızı astığımızda zarar vermemesi içindir. Uç kısmına ayakkabılarınıza zarar vermeyecek şekilde kıvırabilirsiniz.

Askı Yapılışı

Uç kısımlarına şekil verdiğimiz askımıza biraz daha biçim veriyoruz. Şekilde gördüğünüz gibi askının geniş kısımlarını bükerek daraltalım ve yukarıdaki şekli almasını sağlayalım.

Boyama

Kaç adet yapacaksak tamamladıktan sonra boyama işlemine geçiyoruz. Eğer sprey boya kullanacaksanız yukarıdaki gibi düz bir zeminde hepsini birden boyayabilirsiniz. Fakat askı sayınız az ise bir fırça yardımı ile de boyayabilirsiniz.

Ayakkabı Askısı

Şimdi de askımızın hoş görünmesi için el işi kağıdı ile kaplayarak son görünümüne kavuşturacağız.

Ayakkabı Askılığı

Yukarıdaki adımları izleyerek el işi kağıdını katlayıp yapıştırın. 4-5 adımda bu şekli verebilirsiniz zor değil. Katlama bittiğinde aksesuar olarak düğme, boncuk gibi şeyler de yapıştırabilir ve tasarımı zenginleştirebilirsiniz.

Ayakkabı Askısı Yapma

Eski askılıklardan ayakkabı askılığımız hazırdır. Evinizdeki ayakkabılarınızı ve terliklerinizi asarak karmaşayı ortadan kaldırabilirsiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz