Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Ağustos 2020

Evde Kendi Deterjanınızı Yapın

Evde Kendi Deterjanınızı Yapın

Beyazlatıcı deterjan nasıl yapılır? Kadınların en çok zorlandığı, evde en vakit harcadığı temizlik işleri banyo, lavabo, küvet, tuvalet taşı, fayans ve ocak beyazlatma işleridir.

Kimyasal madde içeren ürünlerin temizlik esnasında birçok soruna sebep olması nedeniyle biz de bu temizlik işlemini daha kolay ve doğal hale getirmek istedik. Gelin hep birlikte nasıl kendi temizlik malzemelerimizi üreteceğimize bakalım.

Beyazlatıcı macun için gerekli malzemeler;

• 2 paket kabartma tozu
• 1 su bardağı beyaz sirke
• 3 yemek kaşığı soda
• 1 su bardağı klorak

Ev Yapımı Deterjan Tarifi

Evinde çamaşır sodası bulunmayanlar soda yerine karbonatta kullanabilir. Klorak adlı maddenin ne olduğunu bilmeyenler için klorak, sodyum hipoklorit içeren sıvı bir temizlik malzemesidir. Karışımımızda beyaz sirke kullanmamızın sebebi ise; beyaz sirke kimyasal içerikli temizlik ürünlerine göre daha doğal, daha çevreci ve daha etkili bir alternatif olmasıdır.

Koku giderici, dezenfekte edici, kireç çözücü ve doğal temizleyici bir maddedir. Kimyasal içerikli temizlik ürünlerine alerjisi bulunan kişilerin, çocukların, yaşlıların hatta evcil hayvanlarınızın yaşadığı alanlarda kullanabileceğiniz ve çevreye zararlı etkileri olmayan bir temizlik malzemesidir.

Beyaz sirke temin edemediğiniz anlarda ise evinizde bulunan sirkelerden de kullanabilirsiniz. Şimdi temizlik için kullanacağımız macunun hazırlanışına gelelim.

İlk olarak ölçülerini yukarıda belirttiğimiz çamaşır sodasını ve kabartma tozunu bir kap içerisine döküp güzelce karıştırıyoruz. Hafif nemli küvette (temizlik yapacağınız alan) lekeli bölgelere bu karışımı döküyoruz.

Daha sonra bir sünger yardımıyla bütün bölgelere yayabilirsiniz. Karışımımız lekeli bölgede 10 dakika kadar bekledikten sonra bir su bardağı klorak ve bir su bardağı beyaz sirkeyi de deterjanı sürdüğümüz bölgeye döküyoruz.

Bu işlemi de yaptıktan sonra 30 dakika kadar bekliyoruz. İsterseniz süngerimizin sert kısmı ile ovalayabilirsiniz. Bu işlemi bitirdikten sonra güzelce yıkıyoruz.

Kolay gelsin 🙂

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Zehra Su dedi ki:

    Gerçekten güzel temizliyor mu? Deneyeniniz var mı

Yorum Yaz