Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Göz Şekillerine Göre Eyeliner Çekme

Göz Şekillerine Göre Eyeliner Çekme

Eyeliner artık makyajda olmazsa olmazımız. Eyeliner; göz kontürlemede kullanılan ve çoğunlukla siyah tercih edilen, kirpik diplerine farklı şekillerde sürülerek göze kusursuz şeklin verilmesini sağlayan bir makyaj malzemesidir. Peki sen eyeliner çekmeyi öğrendin mi? Bir kaç pratik yaptıktan sonra elinin alıştığını ve eyeliner çekebilmeyi öğrendiğini fark etmişsindir.

Eminim sen de her defasında kedi gözü eyeliner gibi kuyruklu ve standart eyeliner çekmeye çalışıyorsun. Fakat bunu yapmadan önce göz şeklini bilmen ve ona göre eyeliner çekme yöntemini öğrenmen gerek. Yani göz şekline uygun eyeliner çekmek çok önemli.

Birbirinden farklı göz şekillerinin aynı teknikle eyeliner sürmesi aslında hatalı makyajdır. Eyeliner çekerken amaç göz şeklini badem göz şekline benzetmeye çalışmaktır. Tıpkı yüzünü oval yüze benzetmeye çalıştığın gibi. Göz tipleri genel olarak; çekik göz, yuvarlak göz, badem göz, düşük göz, uzak göz ve yakın göz şeklinde sınıflara ayrılırlar. Hangi göz şekline sahip olduğuna karar verdiysen artık aşağıda sana uygun olan başlığa geçip videoyu izleyebilirsin. İşte göz şekillerine göre eyeliner çekme teknikleri!

Badem Gözler için Eyeliner Nasıl Çekilir?

Badem Göz Şekline Göre Eyeliner

Yukarıda da belirttiğim gibi eyeliner sürmekteki amaç gözü badem göze benzetmek olduğu için, zaten badem gözlüysen ekstra çaba sarf etmene gerek yok. Gözlerin en ideal göz şekli. Bu yüzden sadece üst kirpik diplerine incecik eyeliner sürmen yeterli. Kuyrukla uğraşmana bile gerek yok! Bu teknik hem gözlerini daha iri gösterecek hem de çok doğal duracak.

Çekik Gözler için Eyeliner Nasıl Çekilir?

Çekik Göz Şekline Göre Eyeliner

Çekik gözlerin varsa kesinlikle kuyruktan uzak durmalısın. Gözlerin zaten çekik baktığı için kuyruk çizmek gözlerinin daha da uzun görünmesine neden olur. Üst göz kapağının tamamına kuyruksuz olacak şekilde eyeliner çek. Burada badem göz eyeliner tekniğinden farklı olarak alt kirpik diplerine de eyeliner çek. Bunun için altta sadece uçtan başlayarak orta kısma kadar çizgi çekmelisin. Yine alt kirpik diplerinde de kuyruk yapmamalısın. Bu şekilde gözlerinin kenarlarını daha büyük göstererek gözlerini biraz daha yuvarlak göstermiş olacaksın.

Düşük Gözler için Eyeliner Nasıl Çekilir?

Düşük Gözler için Eyeliner

Düşük gözlerin varsa amacın illa ki bu gözleri yukarı kaldırmak olacak. Üst kirpik diplerine sürdüğün eyeliner’ı sadece orta kısma kadar uzat ve güzel bir kuyruk çiz. Alt kısma eyeliner sürme. Çünkü altta boyama yaparsan gözlerini tekrar aşağı çekmiş olacaksın.

Uzak Gözler için Eyeliner Nasıl Çekilir?

Uzak Göz Şekline Göre Eyeliner

Gözlerin birbirinden uzaksa onları biraz daha yakınlaştırmak lazım. Bunun için de gözlerinin uzak görünmesine neden olan orta kısımları koyultmak gerekir. Öncelikle üst göz kapağının olduğu bölümü kuyruk çekmeden eyeliner ile belirginleştir. Uç kısma yaklaştığında eyeliner’ı daha kalın çekmelisin. Alt kısma ise hiçbir şey sürme. Bu şekilde gözlerindeki orantısızlığı dengelemiş olacaksın.

Yakın Gözler için Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yakın Göz Şekline Göre Eyeliner

Birbirine yakın gözlerin varsa onları biraz uzaklaştırmak için göz pınarlarının olduğu bölgeye hiç dokunmamalısın. Üst göz kapağının orta kısmından başlayarak göz kenarlarına doğru eyeliner’ı kalınlaştır fakat kuyruğu çok fazla yukarıya taşıma. Alt kısımda ise göz altının üçte birlik kısmına orta kısma çok yaklaşmadan ince bir eyeliner çek ve alt kısım için de minicik bir kuyruk yap. Bu şekilde hem gözlerini dengelemiş hem de spesifik bir eyeliner çizgisi elde etmiş olacaksın.

Yuvarlak Gözler için Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yuvarlak Gözler için Eyeliner Nasıl Çekilir?

Yuvarlak gözlerin varsa biraz daha romantik eyeliner çizgin olacak. Yuvarlar gözlerde eyeliner uygulamasında mutlaka uç kısmında kuyruk şekli verilmeli. Göz şeklini yumuşatmak için kuyruklu eyeliner senin vazgeçilmezin. Gözün alt kısmının tamamına eyeliner sürmekten uzak durmalısın. Sadece iç kısma ortaya kadar gelmeden kıvrımlı güzel kuyruğu olan ve herkesin yapmak istediği eyeliner modeli tam da senin için!

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz