Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Hamilelik Sürecindeki Testler Nelerdir

Hamilelik Sürecindeki Testler Nelerdir

HAMİLELİKTE  YAPILMASI GEREKEN TESTLER NELERDİR?

  • Ultrasonografi
  • Anne tarafından fetal hareketlerin izlenmesi
  • İkili test
  • Üçlü test
  • Amniyosentez
  • Doppler kan akımı çalışmaları
  • Nonstress test (NST)
  • Kan testleri
  • İdrar testleri
  • Aşı uygulaması ( Tetanoz )

 ANNE TARAFINDAN BEBEĞİNİN HAREKETLERİNİN İZLENMESİ

Anne tarafından bebeğin hareketlerinin takip edilmesi bebeğin durumu hakkında fikir verebilir. Kuvvetli hareketler bebeğin iyilik halinin, zayıf  hareketler genellikle sıkıntıda olabilceğini, hareketin olmaması ise bebek kaybının bir işareti olabileceğini gösterebilir. Fetal aktivite birçok faktörden etkilenir. Bu faktörler; günün hangi saatinde olduğu (akşam saatlerinde hareketlerde artış olabilir), fetüsün uyku durumunda olması, sesler, kan şekeri düzeyi, sigara ve çeşitli ilaçlardır. Gebeliğin sonlarına doğru bebeğin hareketleri azalır ve zamanının %60-70’ini uykuda  geçirir.

Anne fetal hareketleri izlemeye 27. haftadan sonra başlamalıdır. Fetüsün 3 saatte en az 10 kez hareket etmesi beklenmelidir. Hareket etmediği durumlarda hemen korkuya kapılınmamalıdır. Bebeğinizin uykuda olabileceği hiç unutulmamalıdır. O yüzden panik yapılmaması en doğru olandır. Ancak normalden farklı bir şey hissediyorsanız doktorunuzla  görüşmekte de mutlaka fayda vardır.

İKİLİ TEST

 

11-14 testi olarak da bilinmektedir. İlk trimester tarama testi, Down sendromu trizomi 18 adı verilen kromozom anomalilerine sahip bebekleri gebeliğin çok erken dönemlerinde saptamaya yönelik bir tarama testidir. Gebeliğin 11-14 haftalarında anneden alınan kanın incelenmesi ve USG aracılığıyla fetal ense kalınlığının ölçülmesi ile yapılır. Tüm tarama testlerinde olduğu gibi bu test de kesin sonuç verdirmeyebilir. Sadece hastalık açısından yüksek risk altındaki bebekleri işaret eder ve bu bebeklerde kesin tanıya götürülen tanısal testlerin yapılmasını sağlar. Testin yüksek risk göstermesi bebekte anomali olduğunun kanıtı olmadığı gibi,riskin düşük çıkması da bebeğin tamamen sağlıklı olduğunu göstermez.

ÜÇLÜ TEST

Üçlü test tüm anne adaylarına gebeliğin 16-18 haftaları arasında yapılması istenilen kan testidir. Anne adayının kanından alınan üç ayrı hormonla (HCG,AFP uE3 ) ölçümü yapılır. Hormon ölçüm sonuçları, anne adayının yaşı, kilosu, sigara içip içmediği, annenin gebelik haftasıyla birlikte bilgisayar programına girilerek işlem yapılmaktadır. Kesin tanıya götürmez, yalnızca risk varlığını gösterebilir. İkili testen elde edilen verilerle üçlü testten elde edilen veriler birlikte değerlendirilmektedir.

AMNİYOSENTEZ

Amniyosentez, amniyon sıvısının yani bebeğin içinde bulunduğu sıvının, kromozomal (genetik) ve biyokimyasal değerlendirmelerini yapma işlemidir. Bu yöntemde gebeliğin 16-18 haftalarında  USG ile bakılarak ve anne karnından özel bir iğne ile girilerek amniyon sıvısı alınır. 

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz