Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Hamilelikte ve Doğumda Gevşeme Yöntemleri

Hamilelikte ve Doğumda Gevşeme Yöntemleri

Hamileliğiniz Süresince ve Doğuma Girdiğiniz Andan İtibaren Gevşeme Yöntemleri Nelerdir ?

Hamilelik anne adayları için keyifli, değerli, önemli, endişeli, kaygılı, duygulu bir süreçtir. Bebeğiniz içinizde büyüdükçe organlarınıza, vücudunuza istemeyerekte olsa baskı yapmaya başlar. Bu da oturmanıza, uyumanıza, en önemlisi de nefes almanızı zorlaştırabilmektedir. Bunun için bir çok rahatlama yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri veya  bir kaçı bir arada kullanılabilir. En önemlisi hangi yöntemlerin size, bedeninize, bebeğinize  iyi geldiği, daha kolay uygulanabildiğidir.

Nefes Tekniği;

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren uygulanabilen nefes tekniği gevşemede ve kendini iyi hissetmede oldukça faydası olan bir tekniktir.

Hamilelikte ve doğum esnasında uygulanabilecek olan nefes teknikleri sizin rahat ve konforlu bir doğum yapmanıza yardımcı olması mümkün olabilir.

Doğum Sancısı

Yoğun Derinleşme Tekniği;

Bu konuda uzman  kişi ile yapılabilecek çalışmalar da doğumu kolaylaştırır ve doğum  dalgalarıyla baş etmek için kullanılır.

Masaj ve Egzersiz;

Hamileliğin ilk aylarından itibaren egzersizler, masajlar ve vücudunuzu doğuma hazırlamada ve sizi rahatlatmada etkili bir  yöntemdir. Hamileliğinizin ileriki aylarında yükünüzün artmasına bağlı olarak ortaya  çıkabilecek ağrılarla baş etmede masaj sizin için etkili bir yöntem olacaktır.

Sabah ve akşam ya da ağrınız olduğunda eşiniz, tekniği öğrenmiş çevrenizdeki yakın birinin uygulayabileceği masajlar çok rahatlatıcı olacaktır sizin için.

Ağrılar esnasında karın üstünden dairesel hareketlerle masaj yapmak rahatlatıcıdır. Bebeğin neden olduğu gerilmeyi azaltmak için eşinizin veya  uygun kişinin yapacağı sakral basınç sizi rahatlatacaktır.

Kuyruk sokumu üzerinde baş parmak içleri ya da tenis topu tarzı bir materyal ile hafif basınçlarda yapılabilir.

Hamilelikte Yapılan Egzersizler

Görselleştirme Teknikleri;

Sertifikalı ya da eğitimli bir hekim ya da sağlık çalışanından öğrenilecek bu teknikler kişini olumsuz ve kaygılı duygularının yerini  rahat, gevşemiş ve mutlu duygularla yer değiştirmesi için ve  öğrenmesini sağlayabilecek ve daha  sonra gelecek dalgalar sırasında ve kaygı duyduğu her hangi bir anda rahatlamak için bunları uygulayabilirsiniz.

Görselleştirme teknikleri içinde hayal kurma mesela; sevdiğiniz bir yer, sevdiğiniz ve mutlu olduğunuz bir anı hayal edebilirsiniz ve birazdan aranıza katılacak bebeğinizi düşünebilirsiniz.

Doğum başladığı andan itibaren; sakin nefesler alarak, rahminizin bir gül goncası gibi yaprak yaprak açıldığını ve bebeğinizin kolaylıkla çıkacağını hayal etmek, rahim ağzının açılışını ve doğumu kolaylaştıracağını göreceksiniz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz