Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Hamilelikte İletişim Ve Cinsellik

Hamilelikte İletişim Ve Cinsellik

Hamilelikte duygu değişmelerine bağlı  cinsel istekte de değişimler yaşanabilmektedir. Anne adaylarının günlük yaşam iletişimlerinde beklentilerine göre değişimler gözlemlenebilmektedir. Bu dönemde gebe etraftan ek bir ilgi, daha fazla destek ve anlayış ister. Bazı duygu ve beklentilerinin o söylemeden bilinip karşılanmasını önce eşinden daha sonra yakın çevresinden bekler. Beklenti karşılanmadığında ya da karşılanmadığını düşündüğünde kendi içinde incinir, kırgın tavırlar gösterir ve durumu uzun süre  sürdürebilir.

Anne adayının ileride sağlıklı bir ebeveynlik için bu duygusallıklarının nedenlerini araştırmalı, yakınlarından ve uzman bir kişiden destek alması doğru olur. Anne adayları kadar bu dönemde baba adayları içinde bu durum yenidir ve onlar içinde bir alışma süreci ile birlikte duygu değişimi olması çok normaldir. Eşleri cinsel olarak çok uygun değildir, yeni bir yaşam rolü onları beklemektedir. Bu dönemin iletişimi negatif etkilememesi için eşlerin birbirleri ile sık konuşması, duygu, kaygı ve beklentilerini açık şekilde paylaşmaları gerekmektedir ve birlikte aktiviteler yapmaları daha çok birbirlerine bağlamak için etkili olacaktır.

Hamilelik döneminde ve sonrasında eşler arası iletişim bozulması da görülebilir. Anne bebeğini daha yakından tanımaya ve onunla yakınlaşmaya başlar. Arkadaş ve aile çevresi de hem anneye hem bebeğe çok fazla ilgi gösterdiklerinden bu durumda eşler kendini saf dışı bırakılmış hissedebilir. Ayrıca kadın iletişime geçse bile konuştuğu konular genellikle yeni doğacak bebeğini kapsayan konular olur. Bu dönemde hamileliğe baba adaylarını da  dahil etmek, gelecek konusunda birlikte planlar yapmak, bebek dışında konularda paylaşmak son derece önemli olacaktır ve daha keyifli hale gelecektir.

Gebelik ve doğum ve sonrasında eşler birbirleri ile yalnızca bu konularda değil, daha farklı konularda da konuşmalı ve uygun ise ve birlikte keyif olarak yaptıkları aktiviteleri sürdürmeliler.

Erkek olan eşin hem eğitim hem de hekim kontrolü gibi konularda eşlerine destek olması onların yanında olması anne adayları için duygusal açıdan çok önemlidir.

Hamilelikte Cinsellik ve İletişim

Normal bir hamilelik sürecinde bulantı, kusma döneminin bittiği 5. ve 8. hafta dönemlerinde kadınlarda cinsel istek artar.

Kadın kendini fiziki açıdan rahatsız hisseder ve  kimsenin kendisini beğenmeyeceğini artık eskisi gibi olmadığı düşüncelerini hisseder ve  cinsel istekte azalma görülebilir. Kendini değersiz hissetmesi ve bu sebeple kendi kişisel bakımlarını aksatması kişinin eşini de etkiler. Bu konu çiftler arasında konuşulmalı gerekirse yardım alınmalıdır.

Gebeliğin son 3 ayında ise kadında cinsel istek açısından azalmalar görülür. Aynı zamanda erkeklerde de cinsel isteksizlik başlayabilir. Erkekler gebe kişiyi uygun olmayan bir cinsel arzu objesi olarak görmeye başlayabilirler. Bu dönemde eşlerin kadınların fiziklerinden çok onlara duydukları sevgilerini göstermeleri son derece önemlidir.

Hormonal ve fiziki değişimden etkilenen kadın erkeğin kendisine olan sevgisinin fiziki boyutta olmadığını görmek ister. Kadınlar eşleri ile bu duygularını paylaşmalıdır.

Eşler arası ve diğer iletişim sırasında bazen çocukluğumuzdaki aldığımız yaşam kararlarının etkisi ile davranışlarda bulunabilir, alınganlık gösterebiliriz. Yaşamla ilgili kararları içeren ilişkiler ile ilgili iletişimler sırasında yetişkin iletişimi dediğimiz; şimdi ve burada ve söylenenleri yetişkin zihniyle analiz ederek değerlendirip aynı yöntem ve teknik ile geri bildirim verdiğimiz de sonuç hiç kuşkusuz daha çözüm odaklı olacaktır.

İletişim sırasında ve kendimizle ilgili olarak zaafımız olan yanları fark etmek, bu konuda eksik olan bizi yaşantıda sıkıntıya uğratan, aynı sıkıntılı durum yada ilişkileri tekrar tekrar yaşamamıza neden olan durumların tespiti ve tedavi edilmesine yönelik alacağımız doğru destekler hiç  kuşkusuz bize sağlıklı ilişkiler ve huzurlu yaşamın kapılarını açacak, ebeveynlik yolculuğumuz sırasında ve dünyaya bir insan yetiştirirken rehberlik edecek, hayatı daha keyifli yaşamamızı sağlayacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz