Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

Hamilelikte Zararlı Yiyecekler

Hamilelikte Zararlı Yiyecekler

Hamile kalan her kadın çocuğunun sağlığı için yeme-içme konusuna dikkat etmelidir. Kimileri bu konuda oldukça titiz davranmasına rağmen kimileri de yemek konusunu pek umursamaz. Oysa ki hamilelik esnasında tüketilmemesi gereken gıdalar vardır.

Çeşitli hastalıklara sebep olabilecek bu tarz gıdalar kesinlikle tüketilmemeli, çok miktarda A vitamini içeren besinler ise dikkatlice tüketilmelidir. Kendinize göre bir diyet listesi oluşturmak için doktorunuzla konuşmanız gerekmektedir. O size neyi tüketip neyi tüketmeyeceğinizi daha detaylı bir şekilde anlatabilir ancak tüketilmesi kesinlikle önerilmeyen gıdalar vardır. Biz de sizin için bunları yazdık.

Beyaz peynir

Beyaz peynir kullanım alanı çok geniş bir besindir. Salatadan makarnaya kadar bir çok kullanım çeşidi vardır. Ama beyaz peynir Listeriosis adı verilen bakteri kaynaklı bir enfeksiyon içeriyor olabilir. İyi kaynatılmamış sütlerden yapılan peynirlerden, çiğ etlerden veya pastörize olmayan sütlerden bulaşabilir. Bu yüzden vücudumuzun çok hassas olduğu hamilelik döneminde bu tarz besinleri tüketirken daha dikkatli olmalı, kaynağını bilmediğimiz besinleri tüketmemeliyiz.

Kral uskumru

Kral uskumru olarak bilinen bu balık çeşidi içerisinde çok fazla miktarda omega-3 bulundurmaktadır. Normal bir insana beklenmedik bir etki yaratmayacak olmasına rağmen bu miktarda omega-3 doğmamış çocuğunuz için sakıncalı olabilir. Çocuğunuzun henüz tam olarak gelişmemiş sinir sistemine zarar verebilir bu yüzden dozunu düzgün ayarlamak, gerekirse tüketmemek gerekmektedir.

Kafeinli kahve/çay

Günlük belirli bir miktarı aşmadan kafeinli kahve tüketiminin sakıncalı olmadığı düşünülmektedir. Ancak bazı doktorlar buna karşı çıkmaktadır çünkü kafein çocuğunuzun kalp atışlarını aniden yükseltebilir. Bu yüzden günde 200 miligram kafein tüketiminin sakıncalı olmadığı söylense de siz doktorunuzla konuştuktan sonra bu konuda kesin bir karar vermelisiniz.

Şarküteri gıdalar

İşlenmiş etler beyaz peynir örneğinde olduğu gibi bakteri taşıyor olabilirler ve bu biz yetişkinler için sakıncalı olmasa bile bebeğimiz için çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden çiğ sosis, jambon, işlenmiş hindi-tavuk eti kesinlikle tüketilmemelidir. Özellikle salam gibi çiğ de tüketilen besinler kesinlikte yenilmemeli, yenilecekse de tamamen pişirilmelidir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz