Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Kahve Çeşitleri ve Kültürleri

Kahve Çeşitleri ve Kültürleri

Kahve, yüzyıllardır dünya kültürünün önemli bir parçasıdır. Pişirilme teknikleri, servisi, tadı, ritüelleri, yanına verilen ikramlarıyla ülkeden ülkeye farklılık göstersede, içerken bize verdiği hazla birlikte vazgeçilemez olması, tüm dünya üzerinde ortak bir beğeni oluşturmaktadır.

Kahve çeşitleri; Kahve işleme tekniği ve yetiştiği yere göre farklılık göstermektedir. Dünya genelinde içilen kahvelerin yetiştiği yerler ise; Brezilya, Endonezya, Etiyopya, Kosta Rika , Kolombiya, Guetamala, Kenya, Jamika. Aklınıza gelebilecek ve içtiğiniz her türlü kahve bu çekirdeklerden yapılmaktadır.

Kahveyi Hazırlama Teknikleri ise;

Telvesi ile servis edilen tek kahve çeşidi Türk kahvesidir.

Türk Kahvesi

Makineyle hazırlanan, koyu kavrulmuş italya ya özgü kahve çeşidi ise Espressodur.

Espresso

Cappucino, americano, macchiato, mocha, vienese, filtre kahve, lungo gibi kahveler ise makine kahvesidir. Esspressonun farklı çekimleri ve süt ya da başka çeşit aromalarla karıştırılıp içime hazırlanmaktadır.

Kahve bardakları da diğerleri kadar önemlidir.

Ülkeden ülkeye değişen pişirme yöntemleri, sunumları farklılık göstermektedir. Türkler küçük shot fincanlarda, Yunanlılar ince, uzun bardaklarda içmektedirler. İtalyanlar ise bizim fincanların benzeri fincanlarda içiyorlar. Fransızlar geniş ağızlı, orta boy fincanları tercih etmektedirler. İrlandalılar ise ayaklı ve kulplu su bardağı kullanırlar.

Kahvenin içimi ise ülkeden ülkeye göre değişmektedir.

Kendine has kahvesi bulunan ülkelerin içimleri de kendine özgüdür. İçine kattıkları, sıcaklık dereceleri, yanındaki ikramları ile farklılık göstermektedirler. Yunanlılar kahvelerini soğuk içerken, Türkler ise telvesiyle sever. Vietnamlılar yumurta sarısı ilave ederken, Norveçliler fincanların dibine bozuk para, içine ise likör koyarak içmeyi tercih ederler. Meksikalılar  tarçın, İspanya’da ise  viski. Hong konglular kahvelerine çay katarak içmeyi severler.

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen kahve makineleri, kahvenin yapımını kolaylaştırmaktadır.

  • Türk Mahvesi Makinesi
  • Filtre Kahve Makinesi
  • Espresso Makinesi gibi

Dünyada en  fazla içilen kahve çeşitleri Türk Kahvesi ve Espresso‘dur. İkisi de aynı çekirdeklerden yapılmaktadır. Fakat lezzetleri birbirlerinden ayrıdır. Bunun nedeni ise kavrulma işleminin ve pişirilmesinin farklı yapılıyor olmasıdır. Bu da lezzet ve tadında farklılıklar sunmaktadır bizlere.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz