Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Temmuz 2020

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalbimiz doğduğumuz andan itibaren sürekli çalıştığı için onun çalışıp çalışmadığını çok fazla anlayamayız. Buna rağmen bazılarımız zaman zaman göğüs bölgesinde kalbin atışlarını hissedebilir. Bu kalbin çok hızlı atmasıyla veya düzensiz atmasıyla birlikte gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda endişelenmemek daha iyidir çünkü endişelenmekten ötürü çarpıntı devam edebilir ve kişi ciddi bir durum olduğunu zannedebilir. Genelde bu tarz çarpıntılar ciddi bir rahatsızlığa işaret etmez o yüzden endişelenmeden geçmesini bekleyip sonrasında bir hekime başvurabilirsiniz.

Kalp çarpıntısı genelde beslenme alışkanlıklarından veya aşırı stresten kaynaklanır. Ayrıca kalp çarpıntısı diğer bazı kalp hastalıklarının belirtisi olabilir. Ancak böyle durumlarda hastalığın başka belirtileri de olmaktadır. Sadece kalp çarpıntısı şikayetinizin olması ciddi bir kalp rahatsızlığınız olduğu anlamına gelmez.

Kalp Çarpıntısı

Psikolojik Nedenler

Kalp çarpıntılarının sebebinin aşırı stres olduğu durumlarda kişi nefes alamıyormuş gibi hisseder ve derin derin nefes almak ister. Bu durumlarda kişi eğer daha çok endişelenirse bu çarpıntı hali gün boyu devam edebilir. Beyin hücreleri fiziksel stres ile psikolojik stres arasındaki farkı ayırt edemediğinden kişinin bu stresli hali kalbine yansır.

Stres sadece can sıkıntısı gibi durumlar demek değildir. Korku, kaygı, şaşkınlık gibi durumlarda vücutta bulunan hormonların salgılanması kalp atışlarının hızlanmasına sebep olur. Ayrıca panik atak rahatsızlığı olan kişilerde çarpıntı şikayeti görülme olasılığı daha yüksektir.

Kalp Ritmi Bozukluğu (Aritmi)

Bazı durumlarda ise kalp çarpıntısı ritm bozukluğuna işaret edebilir. Sağlıklı bir insanın kalp atışları dakikada 50-100 arasında değişebilir. Ritim bozukluğunda ise bu sayı ya normalden çok düşük ya da normalden çok yüksek olmaktadır. Ritm bozukluğuna kalp ve damar hastalıkları sebep olmaktadır.

Fiziksel Aktivite

Aşırı efor harcanan işlerden sonra kişilerde çarpıntı gözlemlenebilir. Özellikle günlük yaşamında fazla hareket etmeyen insanlar hızlıca merdiven çıktıklarında veya koşmaya başladıklarında kalp çarpıntısı görmeleri normaldir.

Kafein & Nikotin

Kahve, çay veya asitli içecekler gibi içerisinde bol miktarda kafein bulunan içecekler veya sigara tüketimi kalp çarpıntısına neden olur. Bazı kişilerin kahve içtikten sonra kendini iyi hissetmemesinin sebebi budur. Özellikle bol miktarda kafein içeren enerji içecekleri alkolle birlikte tüketildiğinde ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden bu konuda oldukça dikkatli olunmalıdır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz