Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane

Kış Aylarının Vazgeçilmezi Kestane

Kestane Nasıl Pişirilir?

Kış aylarının vazgeçilmez eğlencelerinden birisi de sobada kestane pişirmektir. Ancak artık bir çoğumuzun sobaya erişme imkanı kısıtlı ve bu güzel lezzetten mahrum kalıyoruz. Bu yüzden sizlere sobanız olmasa bile evinizde kestanenin bu mükemmel lezzetini nasıl yakalayacağınızı anlattık.

Kestane oldukça doyurucu bir besindir. 100 gr kestane tüketiminde 160 kcal kalori kazanmış olursunuz. Potasyum yönünden oldukça zengin bir besin olan kestane aynı zamanda B1, B2 ve C vitaminlerini de içermektedir. Bu yüzden kış aylarında kestane tüketmeniz sağlığınız açısından da sizin için faydalı olacaktır.

Tavada Kestane

Tavada Kestane Yapımı

Öncelikle kestanelerimizi güzelce yıkıyoruz. Kestanemizin düz olan kısmına değil de şişkin olan kısmına bir bıçak yardımıyla çarpı şeklinde kesikler atıyoruz. Ancak çok derine inmemeye dikkat edin. Eğer bu işlem sizin için zor geliyorsa bu işlemi yapan aletler satılmaktadır.

Çizdiğimiz kestaneleri 2 saat süreyle suda bekletiyoruz. Eğer zamanınız yoksa suda bekletmeden direk tavaya koyabiliriz. Ancak pişirme esnasında bir miktar su eklememiz gerekir. Bu işlemleri yaparsak kestaneler hem şeklini koruyor hem de daha yumuşak bir kıvamda oluyor.

Fırında Kestane

Fırında Kestane Yapımı

Fırında pişirmek istiyorsak önce kestaneleri ıslatıyoruz sonrasında ise yine yukarıda anlattığımız gibi çarpı şeklinde çizik atıyoruz. Fırın tepsisine kestanelerimizi güzelce dizdikten sonra önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar pişiriyoruz. Ya da fırın ızgarasına yağlı kağıt serdikten sonra kesik tarafları üstte kalacak şekilde kestanelerimizi yerleştirebiliriz.

Afiyet olsun

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz