Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

Kist Nedir, Neden Oluşur?

Kist Nedir, Neden Oluşur?

Kist Nedir?

Kist sözcüğünün korku yaratması genelde bu sözcüğün kanser ve ameliyatla birlikte anılmasındandır. Oysa yüzlerce farklı kist çeşidi vardır ve bunların birçoğu da iyi huyludur. Kistler dokunun içinde meydana gelir ve vücudumuzda herhangi bir yerde ortaya çıkabilir. Gözle görülmeyecek kadar küçük veya içerisine litrelerce sıvı alacak kadar büyük kistler olabilir. Bunların bazıları ağrıya neden olurken bazıları da hiçbir belirtiye yol açmaz.

Bu kistlerin kanser anlamına gelip gelmediğinden emin olabilmek için test yapılır. Çok nadir de olsa oluşan kistler kanserin ya da hormonal bir dengesizliğin habercisi olabilir. Ama bu testler, genelde tedbir amaçlıdır ve kistten alınan örneğin patolojiye gönderilmesi veya biyopsi istenmesi ortada kesin olarak bir terslik olduğu anlamına gelmez.

Kistin Nedenleri

Vücuttaki kanalların tıkanıklığı: Örnek verecek olursak yağ bezlerinin ya da tükürük bezelerinin ağızları tıkandığında tükürük veya yağ bezi kistleri ortaya çıkar. Deride oluşan pek çok kistin nedeni kıl köklerimizin zarar görmesidir.

Hormonal dengesizlikler: Hormonal dengesizlikler oluşması sonucu iç organlarımızda kist meydana gelebilir. Yumurtalık ve göğüslerde oluşan kistler bu tip kistlere örnek gösterilebilir.

Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar daha önce bahsettiğimiz salgı çıkış noktalarını tıkayarako bölgede kist oluşmasına sebep olabilirler.

Diğer kist nedenleri: Kronik iltihabi durumlar, hücrelerde bozulma, yaralanmalar, parazitler ve tümörler de kist oluşmasına sebep olabilirler. Tümörlerin kistlerden farkı dokunun anormal şekilde büyümesidir. Kistler ise dokuda oluşan ama etrafındaki dokulardan farklı bir doku ile çevrelenen keseciktir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz