Web sitemize hoşgeldiniz, 10 Ağustos 2020

Metabolizma Hızlandırmanın Yolları

Metabolizma Hızlandırmanın Yolları

Her zaman duyduğumuz özellikle de kadınlar arasında yaygın “Ay su içsem yarıyor bana! Ben niye kilo veremiyorum?” sözleri aslında metabolizma hızıyla alakalı olabilir. Evet su içseniz yaramaz belki ama metabolizmanız yavaş çalışıyorsa vücudunuz kaloriyi o denli yavaş yakar. Bu problemi de metabolizmayı hızlandırarak çözebiliriz. Metabolizma hızının bağlı olduğu noktalar vardır. Boy, kilo, yaş, aktivite sayısı…

Bazıları doğuştan şanslıdır, metabolizmasının çalışmasında herhangi bir yavaşlık veya problem yoktur ama bazıları gerçekten haklıdır. Az yer, kilo almak istemez, dikkat eder ama gelin görün ki hiçbir faydasını göremez.

Öncelikle metabolizma hızınızı ve ideal kilonuzu hesaplayın ve gerçekten metabolizmanızın yavaş olduğuna inanıyorsanız doğru yerdesiniz…

Metabolizma Hızlandırmak İçin İzlenecek Yollar

  1. Günlük aldığınız kalori miktarını azaltın.

Her gün bir önceki günden 100 kalori azaltarak ilk adımı atabilirsiniz. Bunun cidden faydasını göreceksiniz. Özellikle yediğiniz karbonhidrat oranı her geçen gün azalırsa çok fazla faydasını görürsünüz.

Protein Tüketin

  1. Protein tüketin.

Sağlıklı protein kaynakları ince bir biftek, balık, tavuk eti, çerez, fasulyeler, yumurtalar ve az yağlı süt ürünleri tüketin.

Egzersiz Yapın

  1. Egzersiz yapın, yapıyorsanız arttırın.

Vücudumuzu ne kadar çok çalıştırırsak o da kendini hep dinç tutar. Ne kadar hareket edersek metabolizma o kadar çok çalışır. Vücutta yağ miktarı ne kadar azalırsa metabolizma o kadar hızlanır. Yağ yakıcı egzersizler yapın,kesinlikle yerinden kalkmakta zorlanan kumandaya uzanmakta bile üşenen insanlardan olmayın!

Herşeyin ilacı su

  1. Her şeyin ilacı “su”

Vücudunuz yeterli suyu almazsa metabolizma da çalışmayı yavaşlatır. Yapılan bir araştırmanın sonucunda günde sekiz veya daha fazla bardak su içen yetişkinler dört bardak içenlerden daha fazla kalori yaktığı öğrenildi.

Yeşil Çay İçin

  1. Yeşil çay için.

Sabah aç karnına ve akşam yemekten yarım saat önce yeşil çay tüketmek  yani günde 2 bardak yeşil çay tüketirsek vücudun 50 kalori fazla harcadığını gösteriyor.

Bunların yanı sıra bazı yapmamız gerekenler de var. Mesela “sık sık az yemek” ama buna bazı vücutlar kalori yakarak cevap verirken bazıları ise daha çok acıkarak cevap veriyor. Vücudunuzu en iyi siz tanıyorsunuz, ne uygulayıp uygulamayacağınızı da siz daha iyi bilirsiniz.

  • Acı sivri biber yiyin.
  • Alkali su için.
  • Zeytinyağı tüketin.
  • Stres yapmayın.
  • Vücudunuzun kas oranını artırın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz