Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

Mevsim Değişikliğinde Saç Dökülmesi

Mevsim Değişikliğinde Saç Dökülmesi

Mevsim Değişikliğinde Saçlarımız Neden Dökülür?

Gün içinde normal şartlarda ortalama olarak 100 tel saçımız dökülmektedir. Doğal yollardan dökülen bu saçların yerine yenileri çıkar. Bunun yanı sıra beslenme bozuklukları, kalıtımsal faktörler, vitamin eksiklikleri, metabolik hastalıklar gibi faktörlerin yanı sıra mevsim geçişleri de saç dökülmelerinin nedenlerindendir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar başlangıcında birçoğumuz belirgin bir şekilde saçlarımızın döküldüğünü fark ederiz. Özellikle bahar aylarında güneş ışınlarının etkisiyle saç döngüsünü belirleyen hormonlarda artış olur ve dökülmeler artabilir. En hızlı olarak kış aylarında büyüyen saçlarımızın bahar aylarında dökülme oranı günde 100-200 tele kadar çıkabilir.

Mevsim Geçişlerinde Saç Sağlığı

Mevsim geçişlerinde sıklaşan bu saç dökülmelerini çeşitli önlemler alarak azaltmak mümkündür. İlk olarak saçlarımızın yağlı olduğunu düşünerek her gün yıkamak deride bulunan koruyucu tabakayı yok ederek kepeklenmeye ve dolayısıyla saç dökülmesinde artışa neden olur. Bu yüzden saçlarımı her gün yerine haftada 2-3 kere yıkamalıyız. Yıkarken şampuan seçimine dikkat etmeliyiz. Şampuanımızın pH değerinin 5.5 olmalıdır. Aynı zamanda suyun sıcaklığı da oldukça önemlidir. Çok sıcak su kullanmak yerine ılık bir su tercih etmeliyiz. Saçlarımıza uyguladığımız jöle, saç spreyi tarzı kimyasalları uzun süre saçımızda bulundurmamalıyız. Jöle veya sprey kullandıktan sonra mutlaka gün sonunda saçlarımızı yıkamalıyız.

Mevsim Geçişlerinde Beslenme

Geçiş dönemlerinde beslenmeye dikkat etmeli, protein ağırlıklı besinler tüketmeliyiz. B grubu vitamin içeren besinler tüketebilir varsa demir eksikliğini gidermek için ilaç kullanılabilir. Yüksek miktarda A vitamini tüketmek ise kesinlikle bize yardımcı olmayacaktır. Eğer saçlarınız çok sık dökülüyorsa A vitamini tüketiminize dikkat etmenizde fayda var.

Saç Derisine Masaj Yapmak

Saç derimize masaj yapmak kan dolaşımını hızlandırdığından saç dökülmesini azaltır. Bu yüzden erkeklerde önce kafalarının üst kısmındaki saçlar dökülmeye başlar. Çünkü yan taraflar yastıkta yattıkça, sağa sola döndükçe hareket etmekte ve saç dökülmesi o kısımlarda gecikmektedir.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Fatmagül dedi ki:

    Faydalı bir yazı olmuş. Teşekkür ederim.

Yorum Yaz