Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2020

Mevsim Geçişinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mevsim Geçişinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle hasta olmamak adına uyku ve beslenme düzeninize oldukça dikkat etmelisiniz. Vitamin ve mineral açısından zengin, mevsim meyvelerini ve sebzelerini tüketmeniz sağlığınız açısından oldukça faydalı olacaktır.

Su tüketiminize dikkat etmeniz ayrıca önemlidir. Ayrıca mevsim değişiminde beslenme alışkanlıklarınız ve fiziksel aktivite alışkanlıklarınız değiştiği için kilo alma sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak kilonuzu takip etmenizde fayda var.

Kıyafet seçimleri konusunda oldukça dikkatli davranın. Mevsimine uygun üşütmeyecek veya terletmeyecek kıyafetleri tercih edin.

Geçiş mevsiminde yaşanan soğuk algınlığı veya grip gibi hastalıklar hasta olan insanların hapşırması veya öksürmesiyle birlikte havaya dağılan mikroplardan bizlere bulaşır. Bu yüzden hasta olan kişilerle çok yakın temasta bulunmamaya dikkat edin.

Hasta olmamak adına elleriniz sık sık sabunlu su ile temizleyin. Elleriniz sürekli kirli noktalara temas ettiği için gözlerinizle veya ağzınızla çok temas etmemesine dikkat edin.

Hava kirliliğini fazla olduğu günlerde sokağa çıkmamaya dikkat edin.

Soğuk günlerde dışarı çıkmak isterseniz ağzınızı ve burnunuzu bir atkı yardımıyla kapatmaya dikkat edin.

Mevsim Geçişlerinde Neler Dikkat Edilmelidir?

İnsan popülasyonun fazla olduğu yerlerde, sinema, okul, tiyatro gibi kalabalık yerlerde hastalık daha kolay yayılmaktadır. Bu yüzden havalandırması iyi olmayan mekanlarda uzun süre kalmaktan kaçının. Eğer uzun süre kapalı bir ortamda kalacaksanız ortamın havalandırmasının iyi olduğundan emin olun.

Düzenli bir şekilde spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ancak soğuk havalarda insanlar dışarı çıkmak istemediği için evde sportif aktiviteler yapmaları bir miktar zorlaşmaktadır. Bu yüzden fiziksel aktiviteleri arttırmak adına asansör kullanmak yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Evde kendi imkanlarınızda basit egzersizler yaparak da bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Uzun yola giderken hava koşulları aniden değişebileceği için bulunduğunuz noktadan gideceğiniz noktaya göre kıyafetler alarak yola çıkmak sağlığınız açısından dikkat etmeniz gereken bir davranıştır.

Hastalığınızın iyileşme aşamasında ise stres baş düşmandır. Stresten mümkün olduğunca uzak durmak iyileşme sürecinizin hızlanmasına veya hastalığa kapılma riskinizin azalmasına sebep olur.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz