Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2020

Mide Fıtığı Hastalığı

Mide Fıtığı Hastalığı

Göğüs ve karın kısımları arasında yer alan boşluğu ayırmakta olan diyafram kasında ortaya çıkana açıklık ile midenin üst bölümünün yemek borusuna doğru sarkması durumunda mide fıtığı hastalığı ortaya çıkar.

Diyafram, göğüs ve karın arasında kalan geniş bir kas olmak ile birlikte aynı zamanda insanların nefes alması için kullandığı kas olma özelliğini de taşır. Normal şartlarda diyaframın altında olan imde, mide fıtığı hastalığının ortaya çıkması halinde yukarıya doğru itilir.

Mide Fıtığı Hastalığı

Mide fıtığı hastalığı genel olarak 50 ve üstü yaşlarda olan kişilerde görülür. Yapılan araştırmalara göre 60 yaşını geçmiş olan bireylerin yarısından fazlasında mide fıtığı hastalığına rastlanır. Bununla birlikte obezite sorunu ile karşı karşıya olan kişilerde de mide fıtığı hastalığının ortaya çıkma olasılığı yüksek olur. Buna ilave olarak sigara kullanımının fazla olması halinde de mide fıtığı hastalığına yakalanma riski artış gösterir. Genellikle mide fıtığı küçük ve fazla ilerleme kat etmediği için herhangi bir belirti göstermeyecek ve bu yüzden rahatsızlık duymayacaksınız. Fakat doktorlar tarafından yapılacak olan muayeneler sonucunda bu durum ortaya çıkar. Bu sebeple de özellikle 50 yaşını geçtiyseniz düzenli aralıklar ile kontrollere gitmeniz gerekir.

Mide Fıtığı Hastalığı Nedir?

Mide Fıtığı

Çeşitli anatomik sebeplerden dolayı midenin üst yemek borusuna doğru sarkması durumunda mide fıtığı hastalığı ortaya çıkar. Buna sebep olan şey ise midein üst bölümünde yer alan kasların gevşemesidir. Mide fıtığı hastalığı sebebi ile kimi kişilerde reflü ortaya çıkar. Aynı zamanda reflü sahibi olan kişilerin 5’te 2’sinde mide fıtığı görülür. Mide fıtığı hastalığı uygulanacak olan cerrahi yöntem ile birlikte tamamen geçer. Bu hastalık hayatı zora sokan ya da yaşamı tehlike altına alan bir hastalık değildir. Bununla birlikte çoğu zaman mide fıtığına sebep olan asıl neden tam olarak bilinmez. Reflüye sebep olması, fıtığın büyük olması ya da kişiye rahatsızlık vermesi halinde mide fıtığının kontrol altına alınarak gerektiği takdirde de cerrahi müdahalenin uygulanması gerekir.

Mide Fıtığı Neden Olur?

Mide Fıtığı Neden Olur?

Mide fıtığına sebep olan en büyük şey yaş olarak bilinir. Fakat çoğu zaman mide fıtığına sebep olan ana etkenlerin ne olduğu çözülemez. Bazı kişilerde bir başka kas dokusunun zedelenmesi ya da yaralanma gibi durumlarda mide fıtığının ortaya çıktığı görülür. Bir başka neden ise midenin etrafında yer alan kaslara aşırı baskı uygulanması dır. Bu tür durumlarda kusma, öksürme, ağır nesneleri kaldırma sorunu ve bağırsak hareketleri sırasında ıkınma gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Mide Fıtığı Belirtileri

Mide Fıtığı Belirtileri

Mide fıtığının çeşitli belirtileri olsa da bu belirtiler ilk aşamalarda pek ortaya çıkmaz. Mide fıtığı hastalığı söz konusu olduğu zaman ortaya çıkan en önemli belirtilerden biri mide de yanma hissinin oluşmasıdır. Bu yanmalar şiddetli ve acı verici olabilir. Bu tür durumlar söz konusu olduğu zaman bireylerin yemek yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gerekir. Çünkü mide yanması durumu ile karşılaşan kişiler genellikle yemek yedikten sonra kendilerini kötü ya da farklı hissedeler. Mide yanmasının mide bulantısına varacak kadar kötü bir his ortaya çıkarması da mümkündür.

Mide fıtığına sahip olan kişiler sık bir şekilde geğirir. Bunun sebebi diyaframın etkisi ile gaz oluşması da olabilir. Bireylerin yutkunurken yaşadıkları sorunlar da mide fıtığı hastalığının bir belirtisi olabilir. Mide fıtığı sebebi ile etkilenen diyafram, kişilerin nefes alışverişleri sırasında göğüslerinde ağrılara sebep olur. Bununla birlikte mide sorunları sebebi ile uzun süreli ve şiddetli karın ağrıları görülebilir. Mide fıtığı hastalığının bir diğer belirtisi ise kusmaktır. Özellikle kusmanızı gerektirecek herhangi bir durum yoksa, kusma haliniz bir başka hastalık ile ilişkili değilse ve neden kustuğunuz hakkında bir fikriniz yoksa bu durumda mide fıtığınız olabilir. Mide fıtığı sebebi ile kusma eylemi kanlı da sonuçlanabilir. kanlı bir şekilde kusan kişilerin her halükarda bir an önce hastaneye gitmesi gerekir.

Mide sorunları sebebi ile gerek idrar gerek ise dışkılarda da çeşitli değişiklikler ortaya çıkabilir. Pek fazla karşılaşılmadığı ve hastalık pek fazla ilerlemeden kendini göstermediği için hastalığın ilk dönemlerinde pek rastlanılmayan bu durumlar yine de birer belirti olarak kabul edilir. İdrarın kanlı olması ya da dışkının normalden daha koyu olması gibi durumlar mide fıtığı hastalığını işaret edebilir.

Mide Fıtığı Hastalığı Test ve Tanısı

Endeskopi

Mide fıtığı hastalığının tespit edilebilmesi için doktor tarafından çeşitli testler ile muayene edilirsiniz. Bu testler;

Kan Testi: Kan kaybı sebebi ile ortaya çıkan anemi hastalığının tespit edilebilmesi için doktorunuz sizden tam kan sayımı yapılabilmesi için kan testi yaptırmanızı ister.

Özofagram: Baryum yutma olarak da bilinen bu işlem esnasında içilecek olanbaryum sıvısı üst sindirim sistemini kaplar. Böylelikle mide, ince bağırsağın üst kısmında er alan on iki parmak bağırsağı ve duodenum ile özofagus bölümleri net bir şekilde görüntülenebilir.

Endoskopi: Endoskopi muayenesi ile birlikte iltihaplanma ya da enflamasyon olup olmadığının kontrol edilebilmesi için boğazdan yemek borusuna ve oradan da mideye kadar bir video kamera ile donatılmış olan endoskop yani esnek bir tüp geçirilecektir.

Manometri: Menometri esnasında, ince ve basında duyarlı bir tüp olank ateter burundan, yemek borusundan aşağıya ve midenin iç bölümüne yerleştirilir. Bu işlemin ardından kateter ile yemek borusunda meydana gelen hareketler ve basınç ölçülebilir.

Mide Fıtığı Hastalığı Tedavisi

Mide Fıtığı İlaç

Mide fıtığı hastalığının tedavi edilebilmesi için çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bunlar;

İlaç Tedavisi

Mide fıtığı tedavisinde kullanılabilen çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar ile birlikte mide ekşimesi ya da buna benzer etkilerin azalması sağlanabilir. Bu ilaçlar;

Mide asidi için: Rolaids, Mylanta, Tums, Maalox ve Gelusil gibi reçetesiz antiasit ilaçlar bu tür sorunların çözülmesini sağlayacak olsa da elbette her şeyden önce ilaç kullanmadan önce her ihtimale karşı bu durumu bir doktora sormanız gerekir. Bu tür ilaçlar mide fıtığı belirtileri için çözüm olmak ile birlikte doğrudan mide fıtığı hastalığı için çözüm olan ilaçlar Pepcid, Tagament, Zantac ve Axis gibi antiasit ilaçlardır.

Asit Üretimini Azaltan İlaçlar: H – 2 reseptörleri, Axid AR, ranitidin, famotidin ve simetidin gibi ilaçlar bu konuda işe yarar.

Asit Üretimini Bloke Eden ve İyileştiren İlaçlar: Bu tür durumlarda doktor tarafından yapılacak olan tavsiyelere göre ilaç almanız doğru olur.

Ameliyat

Cerrahi yöntemlere genellikle mide ekşimesi, asit reflüsü ya da acil durumlarda başvurulur. İlaç ile tedavinin mümkün olmadığı durumlarda ameliyata başvurulması gerekir. Bu ameliyatın gerçekleşmesi için mideyi karın içine çekmek gerekir. Daha sonra diyaframa bir delik açılması ve fıtık kesesinin çıkarılması ile ameliyat sona erer. Laparotomi ve torakotomi olarak da bilinen karın ve göğüs duvarına tek bir kese ile ameliyat yapıldığı da görülür.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları

Günlük hayatınızda yapacağınız değişiklikler sayesinde mide fıtığı sebebi ile ortaya çıkan rahatsızlıkları azaltmanız mümkün olur. Bunun için şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

  • Alkol kullanmamak.
  • Birkaç büyük öğünün arasına küçük öğünler sıkıştırmak.
  • Yatmadan en az 2 – 3 saat önce yemek yemek.
  • Obez ya da aşırı kilolu olunması halinde kilo vermek.
  • Sigara tüketimini kesmek.
  • Baharatlı gıdalar, soğan, çikolata, domates ya da narenciye gibi mideyi ekşiten gıdalardan uzak durmak.

Cerrahi Müdahale

Bahsi geçen ilaçların yeterli olmaması halinde ya da mide fıtığı sebebi ile idrar yolunun tıkanması, akciğer iltihabının gerçekleşmesi, mide kanaması ya da ülser gibi durumlar söz konusu ise cerrahi operasyonun yapılması gerekir. Cerrahi operasyon sırasında laparoskopik destek ile yapılabilecek en küçük açıklar sağlanıp başarı riski arttırılır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz