Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Eylül 2020

Nane Yağının Faydaları

Nane Yağının Faydaları

Nane, şifa veren bitkiler konusunda ilk akla gelen ve oldukça etkili olan bir tercihtir. Ayrıca lavanta yağı ile birlikte dünyada en fazla çok yönlü fayda sağlayan bitkidir. Nane özünden elde edeceğiniz yağ vücudunuza bir ferahlama hissi vererek cildi yatıştırır. Bu faydası sebebiyle bazı kas ağrılarının giderilmesi için kullanılmaktadır. Ayrıca nane yağı içerdiği mentol sayesinde kötü nefes kokusundan kurtulmayı sağlar ve sindirim problemleri konusunda size yardımcı olur.

Klinik düzeyde tavsiye edildiği gibi nane yağı, kas ağrılarını en aza indirdiğinden mide bulantısından kurtulma konusunda da oldukça faydalıdır. İçerisinden bulunan mentol sadece nefes kokusunu gidermekle kalmaz aynı zamanda prostat kanserinin ilerlemesini önler.

Nane Yağı Kullanım Alanları

Nane Yağının En Yaygın Kullanım Alanları

Kas Ağrısını Azaltma

Nane yağı yukarıda da anlattığımız gibi kas ağrılarını yumuşatma konusunda etkili doğal bir ağrı kesicidir. Yapılan araştırmalara göre nane yağı ve okaliptüsün ağrı kesici özelliği ortaya çıkmıştır. Nane yağını kas ağrılarınızı geçirmesi için yapmanız gereken şey ağrılı bölgeye nane yağını uyguladıktan sonra o bölgeye masaj yapmak.

Lavanta Yağının Saça Faydalarını Okumak için Tıklayın.

Sinüzit

Nefes alırken tıkalı burundan ötürü zorluk çekiyorsanız ve bu artık sizin için kronik bir durum olmuşsa sinüzit adı verile bölgede tıkanıklık var demektir. Nefes almadan hemen önce nane yağını koklamak tıkanmış olan burnunuzun ve sinüzitlerin açılmasını sağlayacaktır. Bu sayede nefes alış verişleriniz düzene girecektir.

Eklem Tedavisi

Eklem ağrısı çektiğiniz zamanlarda nane yağını lavanta yağı ile karıştırdıktan sonra ağrılı bölgeye sürebilirsiniz. Kaslarınızı ferahlık hissi vererek soğumasını sağlar. Bu sayede ağrılarınızda azalma meydana gelir.

 

Açlığınızı Bastırır

Nane yağının kokusu yemek yeme isteğinizin bastırılmasını ve bu sayede daha hızlı tokluk hissi kazanmanızı sağlayacaktır. Yemekten önce nane yağından derin bir nefes almak işe yarayacaktır.

Şampuanınızın Etkisini Güçlendirir

Sürekli olarak kullandığınız şampuanınızın içerisine birkaç damla nane yağı damlatmak kellik oluşumunun önün geçer. Aynı zamanda saçlarınıza doğal yollardan bakım yapmış olursunuz.

Ateş Düşürücü

Nanenin serinletici etkisinden dolayı yüksek ateşi bulunan hastalarda ateşi düşürmek için uygulanabilecek yöntemlerden birisi de nane yağı kullanmaktır. Nane yağını hastanın boynuna ve ayaklarının altına sürdüğünüz zaman ateşinin belli bir oranda düştüğünü görebilirsiniz.

Bu yazımızda yer alan bilgiler hiçbir şekilde tedavi niteliği taşımamaktadır. Bitkisel yağların kullanımı kişiden kişiye fark göstererek çeşitli yan etkilerde bulunabilir. Bu yüzden daha önce böyle bir sorunla karşılaştıysanız öncelikle doktorunuzla konuşmanızda fayda var.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz