Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Pancar Turşusu Yapımı

Pancar Turşusu Yapımı

Evde kendi pancar turşunuzu yapmaya ne dersiniz? Genel olarak evde yapılan turşular arasında pancar turşusu pek tercih edilmez. Dışarıda restoranlarda yemeğin yanında ikram edilen pancar turşusu hoşunuza gittiyse aynısından evinizde de yapmaya ne dersiniz?

Sizin için pancar turşusu yapımını ve püf noktalarını adım adım anlattık. Bu güzel tarifi evinizde deneyip yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 kilo kırmızı pancar
  • 6-7 diş sarımsak
  • Az miktarda iri tuz (1 litrelik kavanoz için 1 çay kaşığı tuz)
  • 1 su bardağı üzüm sirkesi ve 1 su bardağı kaynamış pancarın suyu

Yapılışı:

Pancarlarımızı yaprakları ve sapları da dahil olmak şartıyla musluk altınca güzelce yıkıyoruz. Pancarlarımızı temizledikten sonra kabuklarını soyuyoruz.

Daha sonra ise pancarlarımızı derin bir tencereye alarak haşlıyoruz. Haşlarken tenceremize pancarların tamamını örtecek kadar su ekliyoruz.

Pancarlarımızın pişip pişmediğini kürdan batırarak anlayabiliriz. Pancarlarımızın tamamen kendini salmaması, biraz diri kalması gerekmektedir. Pancarlarımız haşlandıktan sonra soğumaya bırakıyoruz.

Bu esnada sarımsaklarımızı ayıklamaya başlayabiliriz. Sarımsaklarımızı ayıkladıktan sonra pancarlarımızın sapını doğruyoruz ve yapraklarını ayırıyoruz. Yapraklarını da turşu içerisinde kullanabilirsiniz.

Pancar turşusunun suyunu içmekte ve yapraklarını da yemek oldukça faydalıdır. Pancarlarımız soğuduğunda küp şeklinde istediğimiz büyüklükte kesebiliriz.

Kavanoza pancarlarımızı, saplarını, isteğe göre yapraklarını ve sarımsaklarla birlikte tarifte belirtilen miktarda tuzu koyuyoruz.

Üzerine ise soğumuş pancar suyu ile karıştırdığımız üzüm sirkesini ekliyoruz. Kapağını kapattıktan sonra buzdolabımızda saklayabiliriz.

Pancar Turşusu 3-4 gün içerisinde kıvamını almış olacaktır.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz