Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Eylül 2020

Paraben Nedir Ne İşe Yarar?

Paraben Nedir Ne İşe Yarar?

Tamamen değişmiş dünyada doğal yaşamaya çalışmak, doğal beslenmek hatta temizlik yapmak bile bize zarar verir hale geldi. Günlük yaşantımızda kullandığımız birçok kozmetik ürünü, ilaçlar, cilt bakım ürünleri, temizlik ürünleri ve gıdalar paraben içermektedir.

Paraben Nedir?

Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinde kullanılan, düşük maliyetli, zararlı bakteri ve mantarların çoğalmasını engelleyen aynı zamanda içerisinde bulunduğu ürünün raf ömürlerini uzatan koruyuculara paraben deniyor. Kozmetik ürünlerinin içerisinde çok fazla çeşitte paraben bulunabiliyor.

Paraben Nedir Ne İşe Yarar

Paraben neden kullanılır? Ne işe yarar?

Parabenler içerisinde bulunduğu ürünlerin bozulmaya karşı daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Yani kısacası raf ömrünü uzatmak için kullanılır. Parabenler ürünlerin içindekiler kısmında veya arkalarında bulunan etiket kısımlarında direk olarak farkedilebilir. Örneğin her hangi bir ürünün arka etiketinde ethylparaben, methylparaben, benzylparaben veya buthylparaben ibaresi gördüğünüzde bilin ki o ürün paraben içeriyor.

Parabenin Zararları

Parabenler toksik özelliği taşırlar. Derinin tahriş olmasına ve deride alerjik tepkimeler gerçekleşmesine neden olurlar. Ayrıca parabenler vücuttaki östrojen hormonunu taklit eden madde olarak da bilinirler.

Meme kanserine yakalanan kadınlar üzerinden yapılan bazı deneyler de hastadan test için tümör örnekleri alınıştır. Alınan bu örneklerin içerisinde oldukça fazla miktarda paraben olduğu saptanmıştır. Vücuttaki hormonal etkileri artıran kimyasal ürünlerin kullanılması özellikle de östrojen hormonunun yükselmesi, meme kanserinin yaygınlaşmasına sebep olmaktadır.
Memede bulunan yoğun yağ oranı vücuttaki toksiklerin memede birikmesine neden olmaktadır. Bu yüzden de kadınlarda en çok rastlanan kanser türü olarak “meme kanseri” dikkat çekmekte.

Edinburgh Üniversitesi onkoloji profesörlerinin 20 farklı tümörün üzerinde yaptığı bir araştırma sonucunda 18 örneğin içerisinde paraben bulunduğu saptanmıştır. Buradan çıkarmamız gereken sonuç günlük hayatta sürekli kullandığımız deodorantlar, el-yüz kremleri gibi kimyasal içerikli ürünlerin göğüs kanseri olma riskimizi arttırdığıdır. Bu yüzden bir ürünü kullanırken içerisinde paraben olup olmadığına dikkat edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz