Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Rahat Bir Uyku Uyumak İçin

Rahat Bir Uyku Uyumak İçin

Uyuma düzeniniz ile ilgili her şeye dikkat ediyorsunuz ama yine de rahat uyuyamıyor musunuz? Rahat bir yatak, kafein içermeyen içecekler, ışık almayan bir oda. Bunların hepsine dikkat etmenize rağmen hala rahat bir uyku uyuyamıyor musunuz? Aşağıda verdiğimiz ipuçları gün boyu enerjik olmanızı ve bu sayede rahat bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.

Öğleden Sonraki Alışkanlıklar

Öğleden sonra tükettiğiniz içecekler uyku düzeninize etki eden en önemli faktörlerden biridir. Kafein içeren içeceklere özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir. Vücudumuzu uyaran, enerji veren yapay içeceklerin etkisini ortadan kaldırmak için öğleden sonra ne tükettiğimize dikkat etmeliyiz.

Yatmadan hemen önce ağır bir yemek yemek bizi hem uyku açısından hem de sağlık açısından sıkıntıya sokacaktır. Akşam yemeğinde protein açısından zengin bir yemek yemek uykuya dalmamızı kolaylaştıracaktır. Çünkü protein içeren yiyecekler aminoasit içermesi sebebiyle vücuttaki seratonin seviyesini yükseltir ve uykusuzluk halinden kurtulmamızı sağlar. Tam tahıllı tahılları da tercih edebiliriz.

Rahat Uyumak için Ne Yapmalıyız?

İyi bir uyku için dikkat etmemiz gereken bir diğer konu ise odamızın karanlık olmasıdır. Parlak ışık üreten ampul kullanmak uyku esnasında sizi rahatsız edecektir. Eğer odanızın ışığını tamamen kapatmıyorsanız düşük voltajlı parlak olmayan ampuller kullanmanız rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olacaktır.

Televizyonunuzu Kapatın

Akşam saatlerinde dinlenmek için televizyon karşısında geçmek tamamen yanlış bir davranıştır. Yüksek ışığa maruz kalmak melatonin üretimini azaltır. Rahatlamak için televizyon yerine müzik dinlemeyi tercih edebilirsiniz.

Yatağınızın Rahatlığı

Yatağımızın sıcaklığı da uykumuzu etkileyen faktörlerdendir. Yatağımızın doğru sıcaklıkta olmasına dikkat edersek uykuya dalmamız daha kolay olacaktır.
Sigara içmek de uykumuzu etkiler. Çünkü nikotin uyku bozan bir uyarandır. Bu yüzden sigara içiyorsak tüketimini azaltmalıyız.

Gevşeme Teknikleri

Uykudan önce bazı basit gevşeme teknikleri uygulamak bizi rahat bir uykuya hazırlayacaktır. Derin bir nefes alın ve sonrasında gözlerinizi kapatın. Her defasında daha derin nefes almaya çalışıp yavaşça verin. Derin ve yavaş nefesler almaya devam ederek rahat ve huzurlu bir yer hayal edin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz