Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Haziran 2020

Saksı Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saksı Değiştirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimizin bildiği gibi saksı çiçeklerinin topraklarının bir süre sonra değiştirilmesi gerekmektedir. Saksı içerisinde bulunan toprak bir süre sonra çiçeğiniz için gerekli vitaminleri sağlayamaz hale gelir, veya çiçeklerimiz saksı için fazla büyümüştür. Bu sebeplerden ötürü saksı çiçeklerinin topraklarının değişimini nasıl gerçekleştireceğinizi aşağıda anlattık.

Saksı Değiştirirken Dikkat!

Saksı değiştirirken oldukça dikkatli olmamız gerekmektedir. Çiçeğimizin saksı değişimi esnasında minimum zarar görmesi ya da hiç zarar görmemesi için çok dikkatli hareket etmemiz gerekir.

Çok sık saksı değiştirmek mantıklı bir hareket değildir. Çünkü çiçeğiniz büyümeye başladığında bulunduğu saksıya ve toprağına alışmıştır. Bulunduğu ortamı sürekli değiştirmek ise bazen köklerinin tekrar tutmamasına ve çiçeğinizin solmasına sebep olabilir. Ama saksı değiştirme işlemine mecbur kaldıysanız bunun için en doğru tarih çiçeğin toprağının değişim zamanına yakın olan zamanlardır.

Saksı Değiştirme

Yeni saksının boyutu

Saksı değiştirmeye kesin olarak karar verdiyseniz bunun için seçtiğiniz yeni saksı eskisinden kesinlikle büyük olmalıdır. Çok aşırıya kaçmadan bir boy büyük saksı seçmek yeterli olacaktır. Bitkinin büyüme hızı saksıyla doğru orantılı olduğundan uzun süre saksı değiştirme ihtiyacı hissetmeyeceksiniz.

Çiçekleri sularken!

Çiçeklerinizi sularken suyunuzun kireçli olmamasına dikkat edin. Kireçli su çiçeklerimiz için en büyük düşmandır. Dikkat etmemiz gereken bir diğer unsur ise yeni saksımızın su boşaltımı yapıp yapmadığıdır. Eğer altında delikler yoksa kendimiz su tahliyesi için birkaç delik açmalıyız.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz