Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Sırtınızın sürekli olarak ağrımasından şikâyetçi iseniz birazdan anlatacağımız yöntemlerle bu sırt ağrılarından kurtulabilir, ileride oluşacak hastalıkların önüne geçebilir ve sırtınızın sürekli sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte size sırt ağrılarından kurtulmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar.

Sırt Ağrılarından Kurtulmanın Yolları

Sigarayı Bırakın

Sigaranın tüm vücudumuza zararlı olduğunu hemen hemen hepimiz biliyoruz ve buna sırtımız da dahil. Sigarada bulunan etken maddeler(nikotin) kan akış hızımızı yavaşlattığı için omurgamızda bulunan disklere daha az kan pompalanmaya başlar ve bu yüzden sırtımız normale oranla daha çok ağrır.

Oturuşunuza Dikkat Edin

Çalışma ortamınızda sürekli oturmak zorundaysanız veya gün içerisinde çok fazla hareket etmiyorsanız büyük ihtimalle sizde de oturuş bozukluğu vardır. Çalışma ortamının yoğun temposuna kendimizi kaptırırız ve bir süre sonra kambur durmaya başlarız.  Bunu engellemenin basit bir yolu sırtımıza desteklemektir. Bunun için yapmamız gereken şey ise otururken dizlerimizin kalçalarımızdan biraz daha yukarıda bir pozisyonda olmasıdır. Bu sayede sırtımıza destek sağlamış oluruz ve sırt ağrılarımızın biraz daha önüne geçmiş oluruz.

Ağırlık Kaldırırken Dikkat

Yerden ağır bir cisim kaldırmanız gerektiğinde o cisme olabildiğince yaklaşın, çünkü ne kadar yakın olursanız uygulamanız gereken kuvvet o kadar azalacaktır. Bir dizinizi yere koyduktan sonra diğer ayağınızla destek alarak kaldırın yani ağırlığı sırtınıza vermeyin. Bırakın yükünüzü bacaklarınız taşısın. Kaldırdıktan sonra iki elle ve vücudunuza yakın tutmaya özen gösterin.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Kilolarınıza Dikkat Edin

Vücudumuz belli bir ağırlığı taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır ona fazla yüklenmeyin ve kilolarınıza dikkat edin. Eğer fazla kilolarınız varsa bunu ideal kilonuza indirmeye çalışın, ideal kilonuzda 4-5 kilogram fazlası normaldir. Bu kilolara gelmeye çalışın.

Yüksekteki Bir Şeyi Alırken Dikkat Edin

Eğer boyunuzun yetişmediği noktadaki bir şeyi almaya çalışıyorsanız sakın uzanmaya çalışmayın, merdiven veya benzeri bir yükseltiye çıkarak alın.

Eşya Taşırken Dikkatli Olun

Bir şeyi bir yere taşırken itmek çekmekten daha kolaydır. Çünkü çekerken bütün yük sırtınızdadır oysa itme işlemini yaparken bacaklarınızdan yardım alırsınız. Böylelikle sırtınızın ağrımasını engellemiş olursunuz.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz