Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2020

Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Özellikle ev hanımıysanız en az 1 kere olsun başınıza gelmiştir. Yemek yapmak için tenceremizi ocağa koyup dalgınlığımızdan ötürü tencere dibini tutturabiliz. Burnumuza gelen yanık kokusu bizim aklımızı başımıza getiren durumdur.

Mutfağa gider tencerenizi kontrol edersiniz ama iş işten geçmiş, tencerenizin dibi yanmıştır. Bunu temizlemek için tencerenizi saatlerce ovalayarak yıkamanıza hiç gerek yoktur. Peki ama dibi tutmuş tencere nasıl temizlenir?

Yanık Tencere

Yanmış Tencere Nasıl Temizlenir?

Gerekli malzemeler:

  • 1 su bardağı su
  • 1 su bardağı sirke
  • 1 yemek kaşığı karbonat

Yanmış Tencere

Hazırlanışı ve Uygulanışı:

İlk olarak tencerenizi sudan geçirerek yağdan ve yanıktan kurtarın. Daha sonra yanmış tencereye 1 su bardağı suyu koyup kaynamaya bırakalım. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp içerisine 1 su bardağı sirkeyi ilave edelim. 1 yemek kaşığı karbonatı da tenceremize koyup biraz karıştırın.

Karbonat ve sirkenin buluşması ile suyun köpürdüğünü göreceksiniz. Böylece yanıklar tencereden söküp atılacaktır. Bu su içindeyken 1 saat kadar bekletiniz ve bu sürenin sonunda güzelce tencerenizi yıkayın.

Buna rağmen tencerede leke kalmış işe su ve karbonatı karıştırarak macun kıvamında bir karışım elde edin ve bu karışımı lekenin üzerine sürüp 1-2 saat kadar bekletin. Ardından güzelce yıkayın.

Eğer çıkmayan inatçı lekeler varsa su+karbonattan oluşan bir macun yapıp lekelerin üzerine sürün ve 1-2 saat bekletip ardından yıkayın.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz