Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2020

Zeytinyağının Kullanım Alanları

Zeytinyağının Kullanım Alanları

Ege denilince akla gelen dünyanın en sağlıklı besinlerinden biridir zeytinyağı

Zeytinyağı, başlıca yemek pişirmede veya çeşitli yiyeceklere tat katmada kullanılan doğal bir üründür. İlk akla gelen onu yemekte,kahvaltıda, salatada kullanmak olsa da aslında nelere kadir bir bilseniz. Yemeklerde kullanımı dışında zeytinyağının birçok bilinmeyen faydası ve kullanım alanı vardır.

Zeytinyağının Kullanım Alanları

  1. Cildi nemlendirir.

Mevsim değişikliği, sıcaklar, rüzgar derken bu değişimlerden en çok etkilenen yer hiç şüphesiz ki cildimizdir. Zeytinyağı tam da bu kısımda imdadımıza yetişiyor. Doğal nemlendirici olarak kullanabiliriz. Kuru olduğunu düşündüğümüz bölgeye bir -iki damla damlatıp cildimize yedirdiğimizde arada farkı hemen görürüz.

  1. Saç, kaş ve kirpik bakımı için kullanılır.

Eğer sizde saç, yüz maskelerini takip ediyorsanız farketmişsinizdir neredeyse hepsinde kullanılan malzemelerde zeytinyağı ana maddedir. Saçımızı besler ve korur. Aynı zamanda sakal, kaş, kirpik içinde kullanılabilir. Besleme özelliği olduğu için her gece yatmadan yarım saat önce bir kulak çubuğu ile kirpik diplerine sürüp faydasını görebiliriz. Aynı şekilde sakal ve kaş için de kullanılır.

  1. Tıraş yağı olarak kullanılır.

Bu kullanımı hem erkekler hem de kadınlar için uygundur. Yüzünüze, bacaklarınıza ya da tüylerinizi almak istediğiniz herhangi bir bölgenize az miktarda zeytinyağı uygulayın. Bu şekilde jilet daha iyi kayar, daha az tahrişe ve kızarıklığa sebep olacaktır.

Zeytinyağı Faydaları

  1. Tencere ve ocak temizleyici

Tencere gibi bir çok mutfak eşyasını zeytinyağı ile daha rahat temizleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken sorun olan yere birkaç damla zeytinyağı damlatıp bez yardımıyla ovalamak. Daha sonra bulaşık deterjanı ile temizleyip durulabilirsiniz.

Aynı şeklide ocakta oluşan geçmek bilmeyen inatçı lekeleri de zeytinyağı ile çok rahat temizleyebilirsiniz.Ayrıca çizmeyeceği birçok ocak için kullanılan ürüne göre daha kullanışlı olacaktır.

  1. Boğaz ağrısına iyi gelir.

Boğazınız ağrıyorsa bir çay kaşığı zeytinyağı yiyebilirsiniz. Bu hem boğazınızı yumuşatır hem de ağrıya son verebilir.

  1. Doğal yağlayıcı

Gıcırdayan kapı ve pencere, takılan ve sıkışan fermuar ne kadar da sinir bozucu değil mi! Bunun da çaresi bu doğal güzellikte. Sorun olan yere alacağı miktarda sürersek ne gıcırdama sesi ne sıkışma kalır.

  1. Evinizdeki çiçeklerin bakımı için kullanılır.

Evinizdeki büyük yapraklı bitkilere ya da çiçeklere ayda bir kez, bir tatlı kaşığı zeytinyağı dökün ya da yapraklarını silin. Beslenecek ve daha sağlıklı olacaktır.

Zeytinyağı

  1. Mobilya temizleyici

Zeytinyağı ayrıca, deri ve ahşap mobilyaların temizliğinde de kullanılır. Bu yağ; temizlemenin yanı sıra, mobilyalarınızın parlak görünmesini de sağlar. Kullanmak için, temiz bir beze birkaç damla zeytinyağı damlatıp mobilyalarınızı silin.

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz